Yatırımcılar Bitcoin’ler ile Ne Yapıyor: Birikim mi Harcama mı?

Yatırımcılar Bitcoin’ler ile Ne Yapıyor: Birikim mi Harcama mı?

Bitcoin (BTC) piyasası, son birkaç ayda farklı birikim/dağıtım aşamalarından geçti. Geçen yıl çift zirve oluşumunun ardından yaşanan piyasa çöküşü sırasında, piyasa katılımcıları dipten satın aldılar. Çünkü bunun piyasaya girmek için mükemmel bir fırsat olduğunu düşündüler. Sonuç olarak, birikim eğilimi oldukça rafine kaldı. Peki, şu anda Bitcoin yatırımcıları neler yapıyor?

Bitcoin yatırımcıları birikim aşamasında mı?

Geçen yıl boyunca birikim eğilimi, rafine kaldı. Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere 1’e doğru (mor) yöneldi. Bir sonraki aşamada, katılımcılar ayı piyasası onayını aldıkça, gizli yatırımcılarının başı çektiği dağıtım eğilimi şekillendi. Ardından, Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Terra ekosistemi çöktü. Çöküş sırasında, düşükler satın alındıkça birikim yeniden ortaya çıktı. Şimdi, şu anda dördüncü aşamadayız ve çıkış likiditesi arayışı devam ediyor.

Glassnode’a göre, coin dağıtma ve kâr alma fırsatı, kısa vadeli yatırımcılar tarafından geç fırsat olarak görüldü. Sonuç olarak, yukarıda gösterildiği gibi, eğilim puanı oldukça zayıf kalmaya devam ediyor. Söz konusu eğilim sayesinde Bitcoin, gerçekleşen fiyatının altında işlem görmeye devam ediyor. Gerçekleşen fiyat, dolaşımdaki her bir coin’in en son satın alındığı ortalama fiyattır.

Zaman çerçevesi uzuyor

Bununla birlikte, çok yıllık makro zaman diliminde, tersine bir eğilim söz konusudur. Makro hodling davranışları farklı verilere işaret ediyor. Uzun vadeli HODLer birikimi veya harcaması ile ilgili eğilimleri belirlemeye yardımcı olur. Temel kurala göre, düşüş eğilimleri HODLing’e işaret ederken, yükseliş eğilimleri harcamaya işaret ediyor. Aşağıda gösterildiği gibi, canlılık şu anda güçlü bir düşüş eğiliminde. 2018 sonrası ayı piyasasının üçlü zirvelerinin altına düştü. Glassnode’a göre aynısı şu an gerçekleşiyor. Glassnode, “HODLing, baskın bir rejimle çakışıyor” diyor.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.