Wall Street Uzmanı: Bu Altcoin’lere Para Koymayın!

Bir zamanlar Bitcoin madenciliği yapan bir Wall Street araştırma şefi, kriptonun geleneksel finansı bozma arayışında başarısız olduğunu söyledi. Nedenini anlattı ve yatırımcıların nasıl hala akıllı olabileceğini ve hangi altcoin projelerinden para kazanabileceğini açıkladı. Uzman Alex Pickard, bir süreliğine Bitcoin‘i profesyonel olarak çıkardı. Kripto para topluluğunun daha az kazançlı yatırımlar yerine karlı spekülasyonları seçtiğini söylüyor. Yine de kriptonun bir yatırım olarak işe yarayabileceğini söylüyor ve müstakbel yatırımcılara hangi altcoin projelerini değerlendireceklerini söylüyor.

Kripto devrim ve para kazanma güdüsü

Kriptoks.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere, kripto para severleri, finansal bir devrimde rol oynamaktan bahsediyorlar. Bu devrim onlara yol boyunca büyük kazançlar sağlayacak. Ancak, uzmana göre, para kazanma ve bir DeFi dünyası inşa etme hedefleri arasında genellikle bir gerilim de var. Rob Arnott’un Research Affiliates firmasında araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı olan eski bir Bitcoin madencisi olan Alex Pickard, dünyayı kökten değiştirmek ile para kazanmak arasında seçim yapma şansı verildiğinde, kripto meraklılarının kesinlikle nakit para kazanmayı seçtiklerini söylüyor.

Pickard, firma için hazırladığı yeni bir raporda, kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi bazı önemli teknolojik yeniliklere yol açsa da, finans dünyasını tam olarak bozmadıklarını ve bundan sonra da tam olarak değiştirebileceklerinin şüpheli olduğunu yazıyor. Bu tür bir merkezi olmayan bozulma, bankalar veya hükümetler için karlı olmaz ve ayrıca kripto yatırımcılarına paraya mal olabilir. Uzman “Ortalama bir kripto para sahibinin amacı dünyayı bozmak değil, yatırımlarından para kazanmaktır. Ve yıkıcı bir geleceği başlatabilseler ama bunu yapmak için para kaybederlerse, yapmazlardı. Bir bütün olarak, topluluk bozulmaya karşı hareket ediyor” diyor.

Kriptoların benimsenmesi

Bitcoin’e ilk olarak 2013’te yatırım yaptı ve 2015’te daha büyük bir yatırım yaptı. Uzman “piyasa değeri tarafından sıralanan ilk 10 kripto paranın bazı taktiksel düzenlemelerle eşit ağırlıklı bir karışımına” sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca 2018’in başlarında biten kısa bir süre için tam zamanlı bir BTC madencisiydi. Kripto para birimlerinin gerçek değeri olduğu, ancak fiyatlarının çoğunun farklı spekülasyon türleri tarafından belirlendiği sonucuna varıyor. Spekülasyona dikkat çeken uzman, yatırımcıların havalı, “avangard” kripto topluluğuna dahil olmak için ödemeye hazır oldukları fiyat olduğunu dile getiriyor.

Kriptonun benimsenmesi yaygınlaşırsa, alana para akabilir, ancak Pickard bu primlerin azalacağını söyledi. Spekülasyon azalacak ve para birimlerinin fiyatı da düşebilir. Uzman, “Gelecekte var olacak bir şeye benziyor ve gelecek şimdiki zamanda hayata geçirildiğinde, kimse spekülasyon yapmak istemeyecek” dedi. Bitcoin destekçilerinin 2014 veya 2015 civarında bireysel yatırımcıların para birimini kabul etmelerini sağlama çabalarını geri çektiğini söyledi. Bunun yerine Bitcoin’in bir “değer deposu” olabileceğini vurgulamaya başladığını yazıyor. Uzmana göre, ayrıca kripto paraları elde tutmayı ve onları harcamak yerine değer kazanmalarını beklemeyi teşvik ettiler. Bunu yaparken, bu destekçilerin benimsenme konusunda spekülasyon yaptığını söylüyor.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.