Vitalik Buterin Tarihi Bitcoin Modelini Eleştirdi: Tahminleri Yanlış!

Vitalik Buterin Tarihi Bitcoin Modelini Eleştirdi: Tahminleri Yanlış!

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Bitcoin (BTC) fiyat tahminlerinde kullanılan tarihi Stock-to-Flow modelini eleştirdi. Buna göre Ethereum mucidi, oldukça eski olan S2F modeliyle ortaya çıkan tahminlerin son derece yanlış olduğunu düşünüyor. Detayları sizin için derledik.

Tarihi Bitcoin modeli yanlış tahminler veriyor olabilir

Ethereum mucidi Vitalik Buterin, Bitcoin fiyatında kullanılan Stock-to-Flow (S2F) modelini eleştirdi. Ünlü kripto kişiliği, modelin Bitcoin (BTC) fiyatı hakkında yanlış tahminler verdiğini iddia etti. Buna göre Buterin, yanlış tahminler veren finansal modellerin insanları fiyatların yükseleceğine inandırdığı söylüyor. Bu, yanlış öngörüleri nedeniyle de yatırımcılar için oldukça zararlı olduğunu ifade ediyor. Buna karşılık, S2F modelinin yaratıcısı PlanB, modeli sonuna kadar destekliyor. Ona göre bazı insanlar, kripto piyasası çöküşünden sonra yanlış yatırım kararları için başkalarını suçlamaya çalışıyor.

Vitalik Buterin, S2F modelini yerden yere vurdu

Vitalik Buterin 21 Haziran’daki bir tweet’te S2F modelini Bitcoin fiyatı hakkında yanlış tahminler verdiği için eleştirdi. Tweet, kripto piyasası çöküşünün ardından Bitcoin (BTC) fiyatının S2F trend çizgisinden büyük ölçüde ayrılmasından sonra geldi:

“S2F modeli şu anda gerçekten iyi görünmüyor. Alay etmenin kabalık olduğunu biliyorum. Ancak, bence insanlara yanlış bir kesinlik ve sayının artacağı konusunda önceden belirlenmişlik duygusu veriyorlar. Bu nedenle, bu finansal modeller zararlıdır ve karşılaştıkları tüm alayları hak ederler.”

PlanB, yarattığı Bitcoin modelinin doğru olduğunu iddia etti

S2F modeli, BTC fiyatlarını tahmin etmek için en iyi modellerden biri olarak kabul ediliyor. Tarihsel olarak, model Bitcoin fiyatını doğru bir şekilde önermişti. Ancak iki kripto piyasası çöküşü ve yükselen FUD, önemli farklılıklara neden oldu. PlanB, Vitalik Buterin’in tweetine yanıt olarak, bazı acemilerin ve liderlerin başarısız projeleri ve yatırım kararları için başkalarını suçladığını söyledi. Ayrıca, bir çöküşten sonra başkalarını suçlamaktan daha iyi bir şey yapmanın önemini vurguladı. Ancak, 20 Haziran’daki bir tweet’te PlanB, modelin gelecekte verimsizleşeceğini iddia etmişti:

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.