Vitalik Buterin Öngörülerini Paylaştı: Bitcoin İçin Endişeliyim!

Vitalik Buterin Öngörülerini Paylaştı: Bitcoin İçin Endişeliyim!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Noah Smith’e Bitcoin hakkında iki büyük endişesi olduğunu söyledi. Buterin, Bitcoin’i uzun vadede saldırılara karşı savunmasız bırakabileceklerini söyleyerek, Bitcoin’in ücret modeline ve PoW konsensüs mekanizmasına işaret etti.

Ethereum kurucusunun Bitcoin (BTC)’nin geleceği üzerine korkuları var

Vitalik Buterin, Bitcoin’in geleceği konusunda endişeli. Ethereum yaratıcısı, 2 Eylül’de ekonomi yazarı Noah Smith ile yaptığı röportaj yaptı. Bu röportajda, iki nedenden dolayı Bitcoin hakkında endişeli olduğunu söyledi. Buterin, Bitcoin’in ücret modeli nedeniyle uzun vadeli gelecekte sorunlarla karşılaşabileceğini düşünüyor. Bitcoin şu anda madencilere ağı güvence altına almak için ödeme olarak para dağıtıyor. Ancak protokolün 21 milyonluk sabit bir tedarik sınırı var. Bu yüzden, ağ güvenlik için yalnızca işlem ücretlerine güvenecek.

Buterin, Smith’e bunun bir sorun olduğunu çünkü Bitcoin’in “milyonlarca dolarlık bir sistemi güvence altına almak için gereken ücret geliri seviyesini elde edemediğini” söylüyor. Bitcoin’in diğer protokoller için ürettiği ücretlerin miktarı, kripto topluluğunda uzun zamandır sıcak bir tartışma konusu oldu. Crypto Fees verilerine göre, Bitcoin geçen hafta ortalama 225.000 dolar ücret aldı. Böylece, Aave ve Uniswap gibi DeFi ana dayanaklarını takip etti. En büyük ücret üreticisi, aynı zaman diliminde yaklaşık 2,7 milyon dolar alan Buterin’in Ethereum’u oldu.

Buterin, Bitcoin için bir diğer korkusu PoW. Ethereum kurucusu, “Proof-of-Work, işlem ücretlerine harcanan her dolar için Proof-of-Stake’den çok daha az güvenlik sağlıyor” diyor. Bu yüzden, sadece 5 dolara mal olan 5 trilyon dolarlık bir ağa sahip olmanın sorunlu olacağını söylüyor. Buterin ayrıca, Bitcoin’in Proof-of-Work’ten uzaklaşmasının “politik olarak mümkün olmayacağına” dikkat çekiyor.

Buterin’in yorumları muhtemelen kripto topluluğunun bazı köşelerinde öfkeye yol açacak. Bitcoin’in en ateşli destekçileri uzun zamandır PoW’ın ağ tasarımının temel bir parçası olduğunu tartışıyorlar. Diğerleri, en iyi kripto ücret modeliyle ilgili olarak Buterin’e benzer açıklamalar yaptı. Ancak Bitcoin’in 2140 yılına kadar kripto para çıkarması planlandığından, bu konu genellikle destekçileri tarafından göz ardı ediliyor.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.