Veriler Konuşuyor: Bu Yatırımcılar Bitcoin’lerini Satıyor!

Veriler Konuşuyor: Bu Yatırımcılar Bitcoin’lerini Satıyor!

68.000 dolar girişli Bitcoin yatırımcıları zararına satış yaptılar. Glassnode analitik firması, Bitcoin ağındaki harcanmamış işlem çıktılarına (UTXO) göre gerçek fiyat dağılımını inceleyen ve son fiyattaki arzın dağılımını gösteren bir raporda bu konuya değiniyor. Veriler hangi Bitcoin yatırımcıların kar veya zarar ettiğini görmememizi sağlıyor. Kriptoks.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Glassnode: Zayıflardan güçlü ellere Bitcoin transferi

Birçok yatırımcı, 10 Mayıs 2021 ve 21 Ağustos 2021 arasında 54.000 ila 60.000 dolar arasında değişen fiyatlarla BTC satın aldı. Bununla birlikte, büyük piyasa düşüşü başladığında, birçok kişi hızla düşen yatırımlarını elden çıkarmak için yarıştı. Satış süresi 71 gündü. Alış verişler, Glassnode analistleri tarafından “zayıflardan güçlü ellere Bitcoin transferi” olarak adlandırılıyor. Bunun nedeni kısa vadeli yatırımcıların uzun vadeli yatırımcılara BTC satmasıdır.

BTC fiyatı Kasım 2021’de bir kez daha 60.000 doları aşarak ATH seviyesi 68.789 dolara ulaştı. Geçen yılın Kasım ayından bu yana, Bitcoin fiyatı kademi olarak düşüyor; 60.000 doların üzerinde BTC satın alan kısa vadeli yatırımcılar, 138 günlük bir satış aşamasında uzun vadeli yatırımcılara satış yapıyor. Glassnode analistleri on-chain metriklerini şöyle yorumluyor:

Bu davranış, para kaybediyor olsalar bile kripto paralarını satmayı reddeden fiyattan bağımsız yatırımcıların hakim olduğu bir piyasayı ortaya koyuyor. Sıradan alıcılar ise büyük ölçüde piyasadan silindi; piyasa payları şu anda Mayıs-Temmuz 2021’dekinden önemli ölçüde düşük.

Analizler farklı sonuçları ortaya koyuyor

Birincisi, uzun vadeli BTC yatırımcıları düşüş trendi ne kadar sürerse sürsün satış yapmıyorlar; ve ikincisi, Bitcoin piyasası, sıradan alıcıları sildikten sonra, mevcut düşüş trendi 138 gün sürdüğü için tekrar yükselebilir, oysa Kasım-21 Ağustos arasındaki düşüş trendi yarısı kadar uzundu. Düşüşe rağmen, Bitcoin, ciddi satışları kısıtladığı için yükseliş göstergesi olan borsalardan kaldırılıyor. Glassnode analistlerini bu hakkında şunları söylüyor:

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.