Ünlü Kripto Para Platformuna SEC Cezası: İşlemler Durdu!

Ünlü Kripto Para Platformuna SEC Cezası: İşlemler Durdu!

En büyük kripto para kredisi şirketlerinden biri olan BlockFi, ABD menkul kıymetler düzenleyicisi olan SEC ile 100 milyon dolarlık bir anlaşmaya hazırlanıyor. Anlaşmanın bir parçası olarak BlockFi, ABD’li müşterilere yeni faiz getiren hesaplar sunma hizmetini durduracak. Kriptoks.com olarak detayları aktarıyoruz…

Kripto para şirketi, 100 milyon dolar ödeyecek

BlockFi, kripto sahiplerine banka benzeri hizmetler sunmak için harekete geçen birçok şirketten biridir. Belirli bir süre için kripto para yatırma işlemlerini kabul eder ve tıpkı bankaların fiat para yatırma işlemlerinde yaptığı gibi müşterilere faiz öder. Bununla birlikte, bankalar mevduat için yaklaşık yüzde 0.1 öderken, BlockFi, Celsius ve Gemini dahil olmak üzere benzer şirketler yüzde 3-18 arasında bir miktar ödüyor.

Bu şirketler, kurumsal müşteriler bu kripto para birimlerine erişmek için daha da fazla ödemeye istekli olduklarından, bu kadar yüksek oranları ödeyebileceklerini iddia ediyorlar. Ancak BlockFi’nin günleri, en azından ABD’de sona eriyor gibi görünüyor. Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara göre şirket, ABD’li müşterilere yasa dışı ürünler sunduğu suçlamaları nedeniyle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile 100 milyon dolarlık anlaşmaya vardı.

Bloomberg’e göre kaynaklar, anlaşmanın önümüzdeki hafta açıklanabileceğini söyledi. Cezaya ek olarak BlockFi, ABD’deki yeni müşterilere kripto para ürünleri sunmayı da durdurmak zorunda kalacak. Ancak, mevcut müşteriler korunabilir. Sözcü, “müşterilerin varlıklarının korunduğunu ve müşterilerin kripto faizi kazanmaya devam edeceğini onaylayabiliriz,” ifadelerini kullandı.

SEC, diğer şirketleri de araştırıyor

Haber, SEC’in BlockFi’ye benzer ürünler sunan BlockFi’a benzer şirketler Gemini, Celsius ve Voyager Digital’i araştırdığına dair raporların ortaya çıkmasından sadece haftalar sonra geldi. O sırada kaynaklar, SEC’in tüm alanı araştırdığını, ancak başlangıçta üçüne odaklanacağını iddia etti. Gemini’dan Carolyn Vadino, sektör genelindeki soruşturmada gönüllü olarak iş birliği yaptıklarını söyledi. Ancak BlockFi’in birkaç aydır yetkililerle başı dertte. Kentucky, Alabama ve Teksas dahil olmak üzere çeşitli eyaletlerdeki düzenleyiciler, şirketin faaliyetlerini durdurmasına yönelik karar aldılar.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.