Türkiye’den Kesitler: Kripto Para ile 50 Bin Kişiyi Dolandırdılar!

Türkiye’den Kesitler: Kripto Para ile 50 Bin Kişiyi Dolandırdılar!

Kripto para kavramını gündelik hayatta gittikçe daha sık duymaya başladık. Bunun sonucunda, dijital varlıklardan kâr elde etmenizi sağlayacağını iddia eden birçok kişi ortaya çıktı. Bazıları kendini analist, bazılarıysa trader olarak tanımlıyor. Ancak, bu kişilere güvenirken onların geçmişlerini incelemeniz de fayda var. Bu kapsamda Türkiye’de yakın zamanda büyük bir skandal gerçekleşti. Bir grup, kripto paralardan kazanç elde etme vaadi ile 50 bin kişinin fonlarını çaldı. Şimdiyse, yurtdışında mağdurların fonlarıyla lüks bir yaşam sürüyorlar. Detayları sizin için derledik.

Milyonlarca dolar değerindeki kripto parayla kayıplara karıştılar

Suçlular, binlerce kişinin fonlarını sisteme yatırmasının ardından milyon dolarlık vurgun yaptı. Mağdurların yaklaşık 50 bin kişi olduğu biliniyor. Çalınan fonlar ise milyonlarca dolar değerinde. Habere göre, sistemin arkasındaki ekip, mağdurların fonlarıyla birlikte yurtdışına kaçtı. Ayrıca, şu anda TikTok’ta lüks yaşamlarını sergiliyorlar. Olay bu ay patlak verdi. İddiaya göre bir kişi 152 bin dolar değerindeki varlığını bu sisteme yatırdı. Ancak sistem bir ay sonra ulaşılamaz hale geldi. Bunun ardından, tüm mağdurlar, kripto varlıklarını geri almak için harekete geçti.

Mağdurların çoğu, en yakın polis merkezine gidip sistemden şikayetçi oldu. Aslında, diğer mağdurların dosyalarının birleştirilmesini ve soruşturmanın büyümesini istiyorlardı. Ancak, yaşanan bir gelişme herkesi şaşırttı. Buna göre şikayetler için bir mahkeme günü bile henüz belirlenmemişti. Bununla birlikte mağdurlar, TikTok vb. sosyal medya platformlarına girdiklerinde, çetenin yurtdışında lüks içinde yaşadığını gördü. Sosyal medya paylaşımlarını gören bir mağdur, kameralara dert yandı: “öyle bir lüks yaşantıları var ki, inanmak mümkün değil. Masalarında 15 bin euro değerinde şaraplar dönüyor. Benim bütün sermayemi harcıyorlar.” dedi. Sistemin arkasındaki çete üyelerinden biri ise iddialar için küstah açıklamalar yaptı:

“Aptallık yaptım demiyor da nasipte. Ne alakası var? Arama yani arama.”

Kripto para mağdurları artıyor

CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ, kripto para dolandırıcılıklarının artmasıyla ilgili şunları söyledi: “Kripto para birimleri dünyadaki en büyük yatırım araçlarından biri oldu. Bu durum hem dünyada hem de Türkiye’de bundan faydalanmak isteyen dolandırıcıların işine geldi. Kripto paralar devlet denetimine ve korumasına tabi değil. Bunlar, denetlenmeyen bir sistem olarak faaliyet gösteriyor. Dolandırılanlar mağduriyetinden dert yanıyor. ‘Evini bahçesini tüm yatırımını yatırarak kısa sürede 10 kat para kazanabileceksin dediler. Ancak bir baktık ki kayıplara karışmışlar’ diyorlar. Bu alanda dikkate değer bir mağduriyet var.”

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.