Thodex İddianamesi Çıktı: 13 Şüpheli Örgüt Üyesi Var!

Thodex İddianamesi Çıktı: 13 Şüpheli Örgüt Üyesi Var!

Geçtiğimiz yıl on binlerce kişinin mağdur olmasına sebep olarak kapanan kripto para borsası Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer hala yakalanmış değil. Öte yandan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto para borsasına yönelik soruşturmayı tamamladı.

Thodex CEO’su nitelikli dolandırıcılıktan suçlanıyor

Geçen yıl pek çok kullanıcının mağdur olmasına sebep olan Thodex vurgununa yönelik soruşturma, nisan ayında başlatılmıştı. Elde edilen bilgilere göre o zamandan bu yana devam eden soruşturma kapsamında, kripto para borsasını para trafiği, sistemin işleyişi ve vurguna giden süreç hakkında bilgilere başvuruldu. Başsavcılık’tan yapılan açıklamaya göre ilgili kurumlardan rapor istenerek bilgi alınırken, iddianame, 21 şüpheli hakkında hazırlandı.

Örgüt kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanan Thodex kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in üç farklı suç için 40 bin 562 yıla kadar hapsi istendi. Borsanın kurucusu, örgüt kurma ve yönetme, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama ve nitelikli dolandırıcılık ile suçlanıyor. Savcılık, kripto borsasına yönelik soruşturmasında bir örgüt şeması da çıkardı. Örgütün lideri olmakla itham edilen Faruk Fatih Özer’in yanı sıra 7 şüpheli örgüt yöneticisi olmakla ve 13 şüpheli örgüt üyesi olmakla suçlandı.

Verilere göre borsanın yaptığı vurgunun miktarı 356 milyon TL

Thodex’in veri tabanını inceleyen Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)’ın her işlem üzerinde yaptıkları titiz araştırma sonucunda vurgunun miktarının 356 milyon TL olduğu belirlendi. Bunların yanı sıra Kriptoks.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, dünya üzerinde kripto varlıklar kullanılarak işlenen en büyük suç Türkiye’de gerçekleştirilen Thodex dolandırıcılığı oldu. Thodex vurgununda 400 bine yakın insanın 2 milyar dolardan fazla parası dolandırılmıştı.

Araştırmaların sonucuna göre müşterilerin parasını yurt dışındaki borsalara aktaran Thodex dolandırıcılığının şüphelilerinin, yakınlarının üzerine altın şirketi kurduğu da tespit edildi. Şüphelilerin altın şirketi aracılığıyla fiziki altın alındığı belirlendi. Elde edilen verilere göre savcılık tarafından hazırlanan iddianamede 2 bin 27 kişi müşteki sıfatıyla yer alacak. Daha sonra iddianamenin kabul edilmesiyle birlikte yargılama sürecine geçilecek.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.