Son Bitcoin ve Altcoin Pump’ının Nedeni Ortaya Çıktı!

Son Bitcoin ve Altcoin Pump’ının Nedeni Ortaya Çıktı!

Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC), 41.000 dolar seviyesinin üzerinde toparlandı ve ikinci en büyük kripto para olan Ethereum (ETH) 3.000 dolarlık seviyeyi geri aldı. Analistler, yükselişin ardındaki sebepleri açıklıyor. Bu durum, fiyatların en başta neden düştüğü hakkında da fikir verebilir. Kriptoks.com olarak detayları aktarıyoruz…

Borsalardaki ivme Bitcoin fiyatını artırdı mı?

Bitcoin’in son zamanlarda Nasdaq ve Dow Jones gibi endekslerle sıkı bir korelasyon sergilediği biliniyor. Çinli kripto para gazetecisi Colin Wu’ya göre, Nasdaq son zamanlarda yüzde 2’lik bir artış gösterdi ve bunun Bitcoin’in 41.400 doların üzerine çıkmasına katkıda bulunması muhtemel. Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment de aynı şekilde, BTC fiyatındaki artışın ardında borsalardan bahsetti.  Bir süredir 35.000 dolar civarında seyreden BTC Cuma günü akşam yükselmeye başladığında, kripto traderlarından gelen olumlu görüş, Ekim 2021’in sonundan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Yükseliş, spot piyasalar tarafından yönlendiriliyor olabilir

Wu ayrıca, Bitcoin ve Ethereum yükselse de, diğer kripto para birimlerinin daha fazla kazanmadığını da tweetledi.  Yine de Wu, Bitcoin ve Ethereum için fiyat artışının muhtemel itici gücünün kripto türevleri piyasası değil spot piyasa olduğunu söylüyor. Son 24 saat içinde, Bitcoin vadeli işlem tasfiyelerinin hacminin, 90 milyon dolarlık short pozisyonun tasfiye edilmesiyle yalnızca 100 milyon dolara ulaştığını, bunun da türev piyasasının nispeten sessiz olduğu anlamına gelen verileri paylaştı.

Yazım sırasında türev piyasalarındaki tasfiyelerin miktarı biraz daha değişmiş gibi görünüyor. 24 saat, 72.700 traderın piyasadan tasfiye edilmesiyle sonuçlandı, bu da tüm kripto para birimlerinde toplam 270.8 milyon dolarlık tasfiye anlamına geliyor. Özellikle, en büyük tasfiye miktarı 106.36 milyon dolar ile BTC ile gerçekleşirken, Ethereum 69.98 milyon dolarlık toplam tasfiye ile ikinci oldu. Şu anda Bitcoin, son 24 saatte yüzde 9.17 ve önceki yedi gün içinde yüzde 9.53 artışla 41.432 dolardan işlem görüyor.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.