Son Bitcoin Çöküşünün Arkasında Bu Eller Var!

Lider kripto Bitcoin (BTC) fiyatı son 7 gün içinde %10’un üzerinde bir düşüş kaydetti. Veriler, BTC madencilerinden yüksek satış baskısı geldiğini gösteriyor. Uzmanlara göre bu da BTC fiyatını 19 bin dolarlık kritik fiyat seviyesinin altına düşmeye yönlendirdi.

Bitcoin (BTC) madencilerinin satış dalgalanmaları

Cryptoquant’ta kıdemli bir analist olan Julio Moreno, kripto piyasasının Bitcoin madenci kapitülasyonu döneminde işlem gördüğünü öne sürüyor. Bütün madencilerden borsa akışlarında bir artış kaydettiklerini de sözlerine ekliyor. Aynı zamanda borsalara akıştaki ani yükseliş, düşük fiyatlar sırasında kaydedildi.

Bu arada CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, iki tür Bitcoin madenci kapitülasyonu olduğunu vurguluyor. Birincisi, erken zamanda piyasaya giren kârla satış yapan kıdemli madenciler. İkincisi ise sonradan işe başlayan ve zararına satış yapan yeni madenciler. Kriptoks.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, madenciler artan maliyetler nedeniyle satış yapmayı tercih ediyor.

Bununla birlikte, Bitcoin satışındaki son artış, BTC’nin istikrarlı bir seviyede işlem yapma fiyatını büyük ölçüde etkiledi. Julio Moreno, bir raporda BTC madencilerinin gelirlerinin zamanla düştüğünü belirtiyor. Öte yandan zorluk seviyesi, madencilerin maliyetini artıran bir büyüme kaydetti. Aynı dönemde BTC fiyatı %39 düştüğünde madencilik zorluğu yıllık %51 olarak kaydedildi.

Bitfarms 3,53 bin BTC satıyor

Julio Moreno, gelir düştükçe madencilerin satıcıya dönüştüğünü ekliyor. Haziran ayında, madencilerin BTC’sinin borsalara akışı yaklaşık 23 bin Bitcoin oldu. Bu, Mayıs 2021’den bu yana aylık en yüksek seviyeyi gösteriyor. Dolayısıyla bu durum, madencileri ‘son derece düşük ücretli’ bölgeye yönlendirdi.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.