Sıcak Gelişme: Thodex CEO’su Arnavutluk’ta Yakalandı!

Geçtiğimiz yıl Türkiye’deki kripto para piyasasına şok yaşatan Thodex CEO’su Fatih Özer hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Gelişmeye göre Özer, Arnavutluk’ta yapılan operasyon sonucu Vlora’da yakalandı. İşte detaylar…

Thodex CEO’su yakalandı

Bir süredir firari konumda olan Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’ta saklanıyordu. En son raporlara göre Arnavutluk polisi, sabah 08.30 civarında Özer’i yakaladı. Ardından Özer, Arnavutluk’taki makamlarda sorguya çekildi. Ayrıca bilgilere göre Arnavutluk polisi, yaklaşık üç ay önce, Özer’le ilişkili 2 kişiyi göz altına aldı. Bu kişilerin sorgulanmasının ardından Özer’in takibine başlandığı ortaya çıkıyor. Bu sırada Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi’nin bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu aradığı belirtildi. Özer’in kimliğinin teyit edildiği ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı, aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta Vlora’da yakalandığını ve kimliğinin biyometrik sonuçlar ile teyit edildiğin iletti.

Özer’in Türkiye’ye iadesi beklenmekte

Kırmızı bültenle aranan Özer’in Türkiye’ye iadesi için işlemler başlatıldı. Bu sırada, yargılama süreci devam etmekte. Firari Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 21 sanığın, 6’sı şu anda tutuklu durumda. 21 kişi için yaklaşık 12.164’er yıldan 40.562’şer yıla kadar hapis cezası istenmekte. Bu kişilere yönelik suçlamalar aşağıdaki şekilde:

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetmeBilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılıkTacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama

Neler olmuştu?

Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz gibi Nisan 2021’de Thodex web sitesinde, kullanıcılara bir “satış” süreciyle ilgilenmek için alım satımın birkaç gün boyunca kapalı olacağını bildiren bir duyuru yayınlanmıştı. Ancak kripto para borsası asla yeniden açılmadı. Yatırımcılar hesaplarına erişemedi ve para çekemedi. Thodex, sosyal medyada kimsenin dolandırılmadığını veya parasını kaybetmediğini iddia etti. Ancak birçok kişi borsayı dolandırıcılık yapmakla suçladı. O sırada Thodex, suçlamaları “temelsiz” ve bir “karalama kampanyası” olarak nitelendirdi.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.