SEC’den Önemli Bitcoin ETF Kararı! Beklenen An Geldi Mi?

SEC’den Önemli Bitcoin ETF Kararı! Beklenen An Geldi Mi?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), NYSE Arca ve Teucrium’un bir Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF) çıkarmasına izin verdi. SEC, Çarşamba günü web sitesinde bir dosyalamada onayı duyurdu ve Teucrium’u diğer Bitcoin vadeli ETF çıkaran şirketler listesine ekledi. Ancak bu fonun başka bir özelliği daha var. İşte detaylar…

Bitcoin ETF için yeni bir onay: Neden önemli?

Özellikle, Teucrium ve NYSE Arca, başvuruyu 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası uyarınca SEC ile bir 19b-4 formu doldurarak yaptı. Diğer şirketler tarafından dosyalanan halihazırda onaylanmış Bitcoin vadeli ETF’leri, onay için biraz farklı bir düzenleyici yol izleyen 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamındaydı. Bloomberg analisti James Seyffart bu yılın başlarında Twitter’da yaptığı açıklamada, Teucrium’un başvurusunun altına düştüğü 1933 Menkul Kıymetler Yasası kapsamında bir onayın potansiyel olarak bir spot Bitcoin ETF’si için kapıyı açabileceğini söyledi.

Kripto ETF’lerinin savunucuları, Grayscale Bitcoin Fonu’nu (GBTC) bir ETF’ye dönüştürmek için başvuruda bulunan kripto şirketi Grayscale’in bir argümanına atıfta bulunarak, “benzer durumlara aynı şekilde davranılması gerektiğini” savundu SEC, bugüne kadar, piyasa manipülasyonuyla ilgili endişeleri ve bir ETF ihraççısı ile temel varlığın ticaretini yapan büyük bir piyasa arasında bir gözetim-paylaşım anlaşmasının eksikliğini öne sürerek hiçbir spot Bitcoin ETF uygulamasını onaylamadı.

Birçok şirket ETF başvurusunda bulundu

Bu, çeşitli şirketlerin piyasaya bir Bitcoin ETF getirmeye çalışmasını engellemedi. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere ProShares, Valkyrie ve VanEck, şimdiye kadar ABD’de Bitcoin vadeli ETF’lerini listelemek ve takas etmek için onaylananlar arasında. Bu sırada, ABD Başkanı Joe Biden’ın SEC’ye farklı siyasi partilerle bağlantılı iki komisyon üyesi atamayı planladığı bildiriliyor.

Wall Street Journal’dan Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bir çalışanı olan Demokrat Jaime Lizárraga ile Senato Bankacılık Komitesi’nin menkul kıymetler ve sermaye piyasaları danışmanı Cumhuriyetçi Mark Uyeda’yı SEC’nin geride bıraktığı koltukları doldurmak için düşünüyor. Şu anda resmi bir açıklama olmasa da, bu atamaların ETF onaylarında bir etki yaratıp yaratmayacağını ise zaman gösterecek…

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.