PwC: Hedge Fonları, Parasını Bu Altcoin’lere Park Ediyor!

PwC: Hedge Fonları, Parasını Bu Altcoin’lere Park Ediyor!

PwC’nin 2022 Küresel Kripto Hedge Fonu Raporuna göre, altcoin projelerine yatırım yapan hedge fonları zirvedeyken gelen volatilite, kurumsal yatırımcıları kripto parala yatırım yapmaktan vazgeçirmiyor. Yıllık rapor, endüstrinin nispeten yeni, ancak son derece dinamik sektörünün nasıl işlediğini daha iyi anlamak için hem geleneksel hedge fonlarını hem de uzman kripto fonlarını araştırıyor.

Kripto hedge fonlarının sayısı artıyor

PwC’nin araştırması şu anda piyasada 300’den fazla kripto odaklı hedge fonu olduğunu gösteriyor. Bazıları bu büyümeyi kripto piyasanın olgunluğuna bağlamıyor. Rapordan elde edilen veriler, yeni kripto hedge fonlarının piyasaya sürülmesinin Bitcoin fiyatıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Veriler, 2018, 2020 ve 2021’de çok sayıda fonun piyasaya sürüldüğünü gösterdi. Bu yılların hepsi Bitcoin’in boğa yaşadığı dönemlerdi. Daha az yükseliş yıllarında çok daha ılımlı aktiviteler görüldü.

Hedge fonları, tarafsız yatırım stratejisi tercih ediyor

Bununla birlikte, çoğu yeni kripto hedge fonu, genellikle piyasanın yükselmesine dayanmayan yatırım stratejileri kullanıyor. 70’in üzerinde kripto hedge fonu ile yapılan ankette PwC, neredeyse üçte birinin tarafsız yatırım stratejisi kullandığını tespit etti. Piyasanın yönü ne olursa olsun kâr etmeyi hedefleyen bu fonlar, genellikle riski azaltmak ve dayanak varlıkta daha spesifik pozisyon almak için türevler kullanıyor.

İkinci en popüler strateji, nicel bir yaklaşıma dayalı olarak short ve long stratejidir. Piyasa oluşturma, arbitraj ve düşük gecikmeli işlemler, kullanılan en yaygın stratejilerdir. Riskten korunma fonları arasında popüler olmalarına ve iyi getiriler sağlamasına rağmen, bu stratejiler fonları yalnızca daha likit kripto para birimleriyle işlem yapmakla sınırlar.

Medyan bazında, isteğe bağlı uzun ve kısa strateji kullanan fonlar en iyi performans gösteren fonlardır. PwC’nin verileri, bu fonların 2021’de %199’luk bir medyan getiri gösterdiğini gösteriyor. Ortalama getiriye bakıldığında, isteğe bağlı long fonların en iyi performans gösterenler olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca 2021’de %420 getiri gösterdiği görülüyor. Piyasa tarafsız fonlar, diğer stratejilerle önemli ölçüde düşük performans gösteren fonlar oldu. Sadece %37’lik bir ortalama getiri gösteriyor.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.