Ölen Kişinin Bitcoin ve Altcoinlerine Ne Olur? Miras Olur Mu?

Ölen Kişinin Bitcoin ve Altcoinlerine Ne Olur? Miras Olur Mu?

Bitcoin ve kripto para yatırımcılarının sayısı artış gösterdikçe, yatırımcıların soruları da derinleşmeye devam ediyor. Geçtiğimiz 2 yıl içinde kripto paralardan bir haber olan kimi yatırımcı şimdilerde ben ölünce kripto paralarıma ne olacak? Sorusunu yöneltmeye başladı. Anlaşılan o ki kripto miras konusu gündem de yer bulmaya devam edecek.

Kripto paralarla işlem yapan kişi sayısı günden güne artış gösteriyor. Türkiye’de bu pastadan pay almaya elbette başladı. 2021 yılında açılan yeni hesap sayısı tüm dünyada 106 milyonu aşmış durumdayken bu sayı, henüz emekleme döneminde olan kripto para piyasaları için neredeyse bir başlangıç. Piyasalar büyüdükçe yatırımcı sayısı her geçen gün artış göstermeye devam edecek.

Kripto para birimlerine artan talep ile birlikte yatırımcıların beklentileri ve merak ettiği konular farklılaşmaya başladı. Son dönemlerde giderek daha yüksek sesle sorulan soruların başında, ”Ben öldükten sonra kripto paralarıma ne olacak?” ya da ”Kripto paralarımı ben ölünce miras bırakabiliyor muyum?”  Bu soruların cevabını gelin Kriptoks.com olarak hep birlikte yanıtlayalım.

Ben ölünce kripto paralarımın yeni sahibi kim olacak?

Öncelikle değerlendirilmesi gereken birden fazla durum ve ihtimal var. Bunlardan ilki vefat eden kişinin kripto paraları işlem yapılan borsalarda kaldı ise, vefat eden kişinin birinci dereceden yakın akrabası olmak şartıyla ölüm belgesi, varsa vasiyeti veya söz konusu akrabayı mirasçı olarak atadığına ilişkin belgeleri, borsa ile paylaşılması durumunda mirasçı ya da birinci dereceden akrabaya konuya ilişkin kripto paraları işleme ya da hesaptan çekmek için izin verilebilir.

Konu ile ilgili olarak en büyük zorluğu çıkaran borsaların arasında Coinbase bulunuyor. Çünkü Coinbase, ölen yatırımcının vasiyetinde doğrudan ıslak imzalı şekilde kripto paralardan bahsetmesini ve kripto paraların ondan sonraki sahibini tayin etmesi istiyor. Aksi takdirde kripto paralara sahip olmak pek mümkün görünmüyor.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.