Not Edin: Altın ve Bitcoin’de İzlenecek Seviyeler Çıktı!

Not Edin: Altın ve Bitcoin’de İzlenecek Seviyeler Çıktı!

Altın fiyatı, Cuma günü görülen keskin düşüşün ardından haftanın başında 1.850 dolar yakınlarında yatay hareket ediyor. Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre, altının önemli teknik seviyeler arasında dalgalanmaya devam etmesi muhtemel. Piyasa analisti Dhwani Mehta ise sarı metal için izlenmesi gereken seviyeleri belirliyor. Bitcoin’in 31.300 dolardan çıkışını takiben IntoTheBlock da, tradeların ve yatırımcıların dikkat etmesi gereken fiyat seviyelerini paylaştı.

Yükselen ABD faizleri, altın fiyatının yükselişini sınırlıyor

Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ABD’de Tarım Dışı İstihdamı Mayıs ayında 390.000 artarak piyasanın 325.000 artış beklentisini aştı. Raporun diğer detayları, İşgücüne Katılım Oranının ılımlı bir şekilde %62,3’e yükseldiğini ve yıllık ücret enflasyonunun beklendiği gibi %5,2’ye düştüğünü gösterdi.

ABD Hazine tahvil faizleri, iyimser ABD istihdam raporuyla yükseldi ve altını haftalık kazançlarını silmeye zorladı. Gösterge 10 yıllık faiz, geçen hafta %7’den fazla yükseldi ve üç haftalık bir kayıp serisini sonlandırdı. Basın zamanında, 10 yıllık faiz %2,95’e yakın dar bir kanalda yukarı ve aşağı hareket ediyordu.

“Altın, ECB ve ABD enflasyon verilerine tepki verebilir”

Haftanın ilerleyen saatlerinde, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika faiz oranlarını değiştirmemesi bekleniyor. Banka, Temmuz ayında sona erecek Varlık Satın Alma Programı (APP) ile politika faizini Temmuz ayında 25 baz puan artırmaya hazırlanıyor. Bloomberg’e göre, bazı politika yapıcılar ECB Başkanı Christine Lagarde’ın savunmasız ülkelerin borçlanma maliyetlerinin kontrol altına alınacağına ve parçalanmaya izin verilmeyeceğine dair ikna edici bir mesaj vermesini istiyor. Eren Sengezer’a göre, XAUEUR’da ECB’nin politika duyurularına güçlü bir tepki, XAUUSD’nin haftanın ikinci yarısındaki hareketlerini etkileyebilir.

Haftanın en önemli verisi Cuma günü ABD’den Mayıs ayı enflasyon raporu olacak. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Çekirdek TÜFE’nin yıllık bazda sırasıyla %8,2 ve %5,9’a düşeceği tahmin ediliyor. Analist, NFP verilerinin ABD’de işgücü piyasası koşullarının sıkı olmaya devam ettiğini teyit etmesiyle, beklenenden daha güçlü TÜFE rakamlarının ABD faizlerinde yeni bir yükselişi tetiklemesini ve altının talep bulmasını zorlaştırmasını muhtemel görüyor.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.