Kripto Para Yasa Tasarısı Çalıştayı Bitti: Neler Konuşuldu?

Kripto Para Yasa Tasarısı Çalıştayı Bitti: Neler Konuşuldu?

Kripto uzayı genişledikçe ve benimsenme arttıkça ülkeler de bu alanı düzenleme gereği duymaya başladı. Bu bakımdan 2022 yılı hızlı başladı diyebiliriz. ABD’de kripto para düzenlemelerinin konuşulduğu günlerde ülkemizde de bu alanı düzenlemek için kanun çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bugün de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne  (TBMM) sunulması planlanan yasa tasarısı hakkında, tasarıyı yürüten düzenleme ekibine yardımcı olmak ve düşüncelerini paylaşmak amacıyla bir grup katılımcı Grand Ankara Otel’de bir araya geldi. Ayrıntılar ve toplantıda konuşulanlar için Kriptoks.com okumaya devam ediniz.

Kripto para çalıştayının amacı ne?

Grand Ankara Otel’deki çalıştayı düzenleyen Kripto Varlık Yasa Tasarısı Platformu’nun bazı katılımcıları sunum yaparken, oluşturulan çalışma grupları fikir teatisinde bulundu. Katılımcılar yapılacak yasal düzenlemelerin yeniliğin ve yaratıcılığın önünü kesmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Çalıştayı düzenleyen paltform, internet sitelerinde çalıştayın amacını şu ifadelerle açıklamıştı:

Kripto Varlık Yasa Tasarısı Çalıştayı, Blockchain ve Kripto ekosistemi temsilcileri ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarındaki çalışanları ağırlayacak bir çatı organizasyonu olup bütün sektör paydaşlarının bir araya geleceği ve yasa tasarısı için komisyonların oluşturulacağı akabinde görüş ve öneriler sonucunda bir sonuca varılmanın arzu edildiği bir çalıştay olacaktır.

Çalıştayda neler konuşuldu?

Ekonomi Gazetecisi Erkan Oz, Türkiye’de yurt dışı cüzdanlara ve projelere erişim engeli getirilmesi durumunda, ülkede Blockchain projesi geliştirmenin de hayal olacağını ve Türkiye’de Blockchain yazılımcılığının da daha doğmadan ölü hale geleceğini belirtti.

Finans Grubu adına konuşan Gökçe Phillips ise, kripto varlık hizmet sağlayıcısı tanımının daha fazla derinleştirilmesi gerektiğini, bu tanımın içine Non Fungible Token (NFT) satan hizmet sağlayıcılar, merkezi olmayan finans (DeFi), GameFi’nin de girdiğini, dolayısıyla kripto varlık hizmet sağlayıcısı deyince aklımıza sadece borsaların gelmemesi gerektiğini hatırlattı.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.