Kripto Para Borsası KuCoin, Türkiye Anketi Yaptı: İşte Çarpıcı Sonuçlar!

Kripto Para Borsası KuCoin, Türkiye Anketi Yaptı: İşte Çarpıcı Sonuçlar!

Kripto para borsalarından biri olan KuCoin, Türkiye’deki kripto para yatırımcılarına dair bir anket gerçekleştirdi. Türkiye’de Bitcoin ve altcoin’lere yönelik -şimdilik- belirli bir düzenleme olmasa da, vatandaşların bu alana olan ilgisi ve benimsenme oranı oldukça yüksek. KuCoin’in 2021 yılına yönelik yatırımcı araştırması, Türkiye’de kadınlar ve yaşlı nesiller arasında kriptolara yönelik ilginin gittikçe arttığını gösteriyor.

KuCoin anketinde Türk yatırımcılara yönelik çarpıcı detaylar

Artan ilginin arkasındaki en önemli sebeplerden biri olarak, mevcut ekonomik sıkıntılar gösteriliyor. Türk lirası, değerinin neredeyse yarısını kaybetti ve enflasyon da tırmandı. TL yatırımcılarının satın alım gücü azalırken, kayıptan kaçınmak isteyen insanlar alternatif yatırımlara akın etti. ABD doları ve altın bu seçenekler arasında yer alırken kripto para birimlerine yönelik yatırım isteği ve talep de yükseliyor. 2021 KuCoin raporu, Türkiye’deki yatırımcı eğilimlerine dair bazı çarpıcı detayları ortaya koyuyor.

Öncelikle yaş aralığına bakıldığında ankete katılanların 18 ve 60 yaş aralığındaki vatandaşların yaklaşık yüzde 40’ının kripto para yatırımcısı olduğunu veya son altı ay içinde kripto al satı yaptığını gösteriyor. Ayrıca, anket katılımcılarının yüzde 59’u, 2021’in ilk yarısında kripto para yatırımlarını artıracağını söylüyor. Kripto para birimlerinin 2021 yılında patlama yaşamasıyla ülkemizde bir trend haline geldi ve bu durum pek çok kişinin bu alana yeni yeni girmesine sebep oldu.

KuCoin anketine göre ayrıca, her dört traderın biri, bir yıldan fazla bir süredir kripto para ticareti yapıyor. KuCoin’e göre bu durum, piyasanın güvenli ve stabil kalmasını sağlamak için daha fazla eğitim olmasına ihtiyaç duyulduğuna işaret ediyor.

Kadınlar, kripto para alanında öne çıkıyor

Rapora dair en önemli sonuçlardan biri, Türkiye’deki kadın kripto para yatırımcılarının sayısındaki artış olarak görülebilir. Verilere göre ticaret ve yatırım alanlarında kadınlara ait olan kripto para hesapları toplamın yüzde 47’sini temsil ediyor. Kripto para meraklılarının arasında ise yüzde 63 kadın bulunuyor. Batıda kripto para birimleri çoğunlukla genç kuşaklar için uygun görülürken ülkemizde 40 yaşın üzerindeki yatırımcıların sayısı 2021 ve sonrasında artış yaşamış gibi duruyor.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.