İşte Bu Hafta SHIB, BTC ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!

İşte Bu Hafta SHIB, BTC ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!

Bitcoin (BTC), piyasayı yeni dip seviyelerinden kurtarma savaşına devam ederken, 30.000 doların altında yeni bir haftaya başlıyor. SHIB, ETH, SOL gibi kripto paraların düşüş yaşamasına sebep olan BTC fiyat hareketleri ve Terra’nın (LUNA) çöküşünün etkileri devam ederken bu hafta bizi neler bekliyor?

SHIB, BTC, ETH boğalarını olumsuzluk karşılıyor

Traderlar arasında ihtiyat duygusu, son yedi gün içinde piyasa beklentilerini alt üst ettikten sonra bu hafta hissedilir hale geldi. Blockchain protokolü Terra’nın LUNA ve TerraUSD (UST) tokenları patladığında, düşüşleri kripto pazarlarında sekti ve Bitcoin de doğal olarak bir istisna değildi. BTC/USD, 25.000 dolara yakın düşüş yaşadıktan sonra, takip eden birkaç gün içinde 31.000 doları geçmek için V şeklinde bir toparlanma sergiledi.  Mevcut manzarası, bazı altcoin’lerinkinden kesinlikle daha güven verici görünse de, traderlar herhangi bir kesin yükseliş yorumundan uzak duruyorlar.

İvme kazanan önemli bir anlatı, bir “rahatlama sıçramasının” temelini oluşturan mevcut seviyeler etrafında dönüyor. Popüler Twitter hesabı IncomeSharks, BTC/USD görünümüyle ilgili son iki gönderinin bir bölümünde, “Biz boğaların son birkaç haftadır trendle mücadele ettiği gibi, ayıların daha fazla yükselişi reddetmek üzere olduğunu düşünüyorum” dedi. Ancak şu anda düşüş eğilimi gösterenlerin “önyargılarına fazla sıkışıp kalacaklarını” ekledi. Bu arada diğer trader Crypto Tony, önceki haftanın en yüksek seviyelerine işaret etmesi sayesinde paritenin sadece 30.000 değil, 31.000 doları da geri alması gerektiğini söyledi.

Davos yaklaşırken DXY yükselişi bırakmıyor

Geçen hafta, Fed’in enflasyon, oran artışları ve jeopolitik çekişmelerle boğuştuğu görüldü, tüm bunlar ironik bir şekilde Terra tarafından neredeyse anında gölgede bırakıldı. Buna karşılık, bu hafta bu kadar önemli bir açıklama beklenmiyor, ancak altta yatan gerilimler ortadan kalkmadı. Hal böyle olunca Rusya-Ukrayna savaşı, enflasyon ve bunu azaltmak için alınan önlemler dünya çapında merkez bankalarının gündeminde yer alıyor. Bu durumun 22 Mayıs’ta başlayan Dünya Ekonomik Forumu’nun ana konusu olacağı düşünülüyor.

Forum ve katılımcıların Bitcoin ile ilgili hem olumlu hem de olumsuz konuşma potansiyeli, Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu hafta El Salvador’da 44 ülkenin temsilcilerinin Bitcoin’i tartışacağı farklı bir toplantıyı takip edecek. Aynı zamanda, ABD doları endeksi (DXY), 105’e çıkarak 9 Aralık 2002 haftasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Analist Blockchain Backer, kripto ile ilgili olarak makro ortamındaki bir ileti dizisinin bir parçası olarak “Aynı zamanda Euro, ABD Doları karşısında 5 yılın en düşük seviyesini test ediyor” dedi.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.