İşte Bu Hafta BTC, SHIB ve Altcoinleri Fiyatlayacak 5 Olay!

İşte Bu Hafta BTC, SHIB ve Altcoinleri Fiyatlayacak 5 Olay!

Hodl yatırımcılar, yeni bir altcoin erimesinin makro baskılarla birleşmesiyle sefaletten başka bir şey görmüyor. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı, Bitcoin (BTC) 24 saat içinde %12 düştü. BTC fiyatında yaşanan çöküş SHIB gibi popüler altcoin’leri de etkisi altına aldı. Böylece, son 24 saatte genel olarak kırmızıda işlem gören bir piyasa gördük.

Bitcoin SHIB ve altcoin’ler düşüş yaşıyor

Bitcoin (BTC), Aralık 2020’den bu yana en düşük haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Ardından, farklı bir son hissiyle yeni haftaya başladı. BTC, Mayıs ayından beri düşüş eğiliminde. Ayrıca bu sabaha kadar devam eden düşüş, lider kripto para biriminin 10 ayın en düşük seviyesine yeniden yaklaştığını gösteriyor. Geçen hafta ABD’den gelen şok enflasyon verileri, riskli varlıklar arasında zincirleme bir reaksiyona yol açtı. Böylece, hafta sonu kripto piyasadaki likidite düşüş kaydetti. Bunun sonucunda, BTC ve Shiba Inu (SHIB) gibi kripto paraların fiyatlarında keskin düşüşler gerçekleşti.

Makro faktörler, geçen haftaki gibi bu hafta da devam ediyor. Federal Rezerv (FED), enflasyon rakamlarından bu yana ilk resmi politika güncellemesini bu hafta yapacak. FED’in, faiz oranı artışları ve genel ekonomi hakkında daha geniş bilgileri açıklaması bekleniyor. Analistler hem Bitcoin hem de altcoin fiyatları hakkında, çoğunlukla düşüş görünümüne sahip.  En azından Bitcoin’in halving döngülerinin tarihsel kalıplarıyla uyumlu bir şekilde, yükselişe geçmeden önce acı verici koşullar sunması muhtemel. Peki piyasaları bu hafta ne bekliyor? Kripto para fiyatlarını etkileyecek faktörler neler? Gelin birlikte inceleyelim.

Celsius, Bitcoin ve SHIB fiyatının çöküşünü belirliyor

Gelmesi uzun zaman aldı. Ancak Bitcoin, geçtiğimiz ay 10 ayın en düşük seviyelerine ilk düşüşünden bu yana işlem gördüğü dar aralıktan çıktı. BTC fiyatı 23.800 dolardan sıçradı. Ardından, haftalarca 30.000 dolar bölgesini daire içine aldı. Lider kripto para birimi, yukarı veya aşağı yönlü belirleyici bir hareket sağlayamadı. Şimdi, yatırımcıların istediği gibi olmasa da, o yön açıkça ortada görünüyor. Trader ve analist Rekt Capital’in 12 Haziran’da BTC fiyatı hakkında konuştu. Rekt Capital’e göre, Bitcoin fiyatının çıktığı aralık, sadece bir aralık değil. BTC/USD, bölgeyi 30.000 dolar civarında terk ederek 2021’in başından beri yürürlükte olan bir makro ticaret aralığını da terk ediyor.

Yazının yazıldığı sırada piyasa, Mayıs ayında 24.000 doların altında gerçekleşen alım baskısı sırasında neler olduğuna dair gerçekleri hatırladı. O zamanlar Blockchain protokolü Terra’nın LUNA ve UST tokenleri çöküş yaşadı. Bununla birlikte, bu hafta sonu fintech platformu Celsius’un ve CEL tokeni aynı olayı takip etti. Gün içinde CEL, %40 değer kaybetti. Bu, tahmin edilebileceği gibi, Celsius’un “likiditeyi stabilize etmek” için para çekme ve transferleri tamamen durdurma kararından sonra oldu. Bitcoin uzmanları Celsius’a tepki gösterdi. Uzmanlar, Terra fiyaskosunun ardından altcoin alanına zaten şüpheyle bakıyorlardı. Bununla birlikte, BTC fiyat düşünden Celsius’taki olayları sorumlu tuttular.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.