İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB, DOGE ve Altcoinleri Etkileyecek 6 Şey!

İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB, DOGE ve Altcoinleri Etkileyecek 6 Şey!

Bitcoin (BTC), Shiba Inu (SHIB), Dogecoin (DOGE) gibi kripto para birimleri, yeni bir haftaya başlıyor. Bitcoin ve altcoin’lerin geleneksel varlıklarla olan ilişkisinin önemi ortaya çıktığından, insanların odağında ABD Merkez Bankası (FED) açıklamaları bulunuyor. Ayrıca jeopolitik kargaşa da devam ediyor ve Avrupa’daki gelişmelere de odaklanılıyor. Havada bol miktarda belirsizlik olduğu düşünülüyor. Peki, Bitcoin ve altcoin’ler bu kaostan yararlanacak mı? Bu hafta neler olacak?

Bitcoin, SHIB, DOGE jeopolitik durumlardan nasıl etkileniyor?

Bu hafta kripto performansı söz konusu olduğunda Fed muhtemel lider konumunda. Çarşamba günü, politika yapıcılar geçen yıldan bu yana beklenen kilit faiz artırımına devam edip etmemeye karar verecekler. Enflasyonun da yükselmesiyle, az faiz artışının yalnızca mütevazı olduğu söyleniyor, ancak bunun sonuçları yine de Bitcoin ve altcoin kullanıcıları için önemli olabilir. BTC, ABD hisse senetlerine sıkı sıkıya bağlı olduğunu gösterdi ve Fed’e yönelik herhangi bir  tepkinin piyasayı etkileyebileceği düşünülüyor.

Analiz firması Santiment, “Fed’in bu hafta çeyrek puanlık faiz artırımına karar vermesi beklendiğinden, bu hafta kripto ve hisse senedi yatırımcıları için büyük olacak. Bitcoin ve Ethereum, 2022’de SP500’e sabitlendi ve bu kararlar kripto para birimlerini büyük ölçüde etkilemeli,” ifadelerini kullandı.  Ancak Fed, Bitcoin’cilerin endişe duyacağı tek makro oyuncu değil. Rusya-Ukrayna gerilimi devam ederken bu arada Çin’de, koronaviürsün kendisi tekrar radarda.

AB’de MiCA oylaması gerçekleşecek

Kriptoks.com olarak sabah saatlerinde de bildirdiğimiz üzere  Avrupa’da milletvekilleri, bazıları çevresel kaygıları öne sürerek proof of work (PoW) protokollerini yasaklamaya çalışmakla birlikte, kripto para birimi yasasını oylamaya hazırlanıyor.

Bitcoin’in koronavirüs paniğiyle “çökmesinin” üzerinden iki yıl geçti

Popüler Twitter hesabı Crypto Tony, “Gördüğümüz diğer tüm makro düşüşlere göre kapitülasyon çöküşünü henüz görmedik” dedi. Böyle bir kapitülasyon hareketi şimdiden kesin bir olasılık olarak dile getirildi ve BTC/USD’nin koronavirüs kargaşasının ilk turunda 3.600 dolara düştüğü günden neredeyse tam iki yıl sonra, yaşansa oldukça acımasız olabileceği belirtildi. 

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.