İşte Altın ve Bitcoin İçin İzlenecek Haftalık Veriler! 

İşte Altın ve Bitcoin İçin İzlenecek Haftalık Veriler! 

Gelecek haftanın takviminde, ABD Fed’in para politikası hakkında daha fazla ipucu sağlayacak olan Fed’in Haziran toplantısının tutanakları yer alıyor. Ayrıca, ABD tarım dışı istihdam verileri ve Haziran ayı ücret enflasyonu verileri gelecek. Bu ve benzeri verilerin altın ve kripto piyasasına yansımaları olduğu için yatırımcıların odağında olacak.

Altın ve kripto piyasasındaki son durum

Kriptoks.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, bu hafta içinde farklılaşmanın olduğu bir aralıkta kaldı. Kıymetli metal, uluslararası piyasalarda düşüş yaşadı. Geçen hafta boyunca ABD GSYİH verileri, yavaşlama korkusu ve enflasyon sarı metal hareketinde baskın olmaya devam etti. Lider kripto Bitcoin fiyatı, psikolojik seviye olan 20 bin doların altına geriledi ve orada kaldı. Genel kripto para piyasası ise yer yer sıçramalar yapsa da henüz toparlanmayı başaramadı.

Geleceğe bakıldığında, küresel finansal koşullardaki sıkılaşmanın altın ve kripto piyasasındaki yukarı yönlü hareketi kısıtlaması mümkün. Diğer taraftan altına yönelik güvenli liman talebini artıran resesyon riskleri nedeniyle altının görünümü kısa vadede dalgalı. Bu nedenle, altın ve kripto para yatırımcıları, önümüzdeki hafta fiyat hareketlerini domine etmesi beklenen ana tetikleyiciler konusunda dikkatli olmaları gerekiyor.

Dolar endeksindeki (DXY) hareketler altın için önemli

Altın fiyatları önümüzdeki hafta boyunca birçok değişkene tepki verecek. İlk ve en önemli tetikleyici dolar endeksinin hareketi olacaktır. ABD dolarının geniş tabanlı gücü, dolar cinsinden altın üzerinde baskı oluşturuyor. Geçen hafta DXY’de görülen ve yirmi yılın en yüksek seviyeleri civarında tutunduğu yükselişin ardından doların son zirveleri alıp ileriye doğru ilerleyip ilerleyemeyeceği görülmeye devam ediyor. Religare Broking Ltd. Emtia ve Para Birimi Araştırma Başkan Yardımcısı Sugandha Sachdeva, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fiyat kurulumu, dolar endeksindeki herhangi bir baskının güvenli liman değerli metalin gücünü destekleyeceği 105,80 seviyesinde bir miktar direnç gösteriyor.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.