Getiri Eğrisi Tersine Dönüyor! Altın ve Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Getiri Eğrisi Tersine Dönüyor! Altın ve Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Federal Rezerv, enflasyonu kontrol altına almak için agresif sıkılaştırma döngüsünü başlatırken, yatırımcılar ABD ekonomisinin durumu ve tahvil piyasasının ne söylediği konusunda endişeleniyor. Bu durumda altın ve dijital altın oarak görülen Bitcoin fiyatı, bu gelişmelere tepki veriyor.

Getirisi eğrisi, durgunluğun habercisi mi?

ABD ekonomisinin durumuna ilişkin en popüler göstergelerden biri getiri eğrisi. Tahvil piyasasında Mayıs’ta 50 baz puanlık bir artış da dahil olmak üzere, Fed beklentilerini yeniden fiyatlayan tahvil piyasasındaki oynak bir haftanın ardından getiri eğrisi tersine dönmeye yaklaşıyor. Bu nedenle analistler, 2 yıllık ve 10 yıllık Hazine getirilerine çok dikkat ediyor. Exinity Group baş piyasa analisti Han Tan Çarşamba, şunları söylüyor:

Daha kısa vadeli borç, özellikle 2 yıllık Hazine faizlerinde yıl başından bugüne 145 baz puana varan artışla birlikte, Fed’in daha şahin duruşunun yükünü taşıyor. Bu, 1984’ten bu yana en kötü çeyreği oluşturacak. 10 yıllık Hazine faizleri de 2019’dan bu yana ilk kez psikolojik açıdan önemli olan %2,40 seviyesine ulaştı. Bu nedenle 2 yıl ile 10 yıl arasındaki fark çok yaklaştı. Yaklaşık 20 baz puan, 2020’de pandeminin başlamasından bu yana en düz oran.

Getiri eğrisi tersine dönerse (uzun vadeli borçlanma araçları kısa vadeli borçlanma araçlarından daha düşük getiriye sahip olduğunda) bu bir durgunluğun habercisi olabilir. Ve tüm bunlar, Fed tarafından yaklaşan agresif para politikası sıkılaştırması nedeniyle daha yavaş büyümenin kaçınılmaz göründüğü bir zamanda geliyor.

Fed gittikçe şahinleşirken, getiriler yükseliyor

“ABD 2 yıllık Hazine faizi, haftaya %2’nin üzerinde başladı ve resesyon riskini ölçmek için kullanılan 2-10 farkını bozuyor” diyen DailyFX stratejistleri, ABD ekonomisinin, 1. Çeyrek sona ererken tedarik zinciri kesintileri ve giderek artan fiyat baskılarıyla mücadele eden zorlu bir savaşla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Ayrıca ekonomik momentum göstergeleri, 1. Çeyreğin yıllık bazda +%1,3 gibi yetersiz bir büyüme oranıyla düşmeye başlıyor.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.