Genç Kripto Milyarderi Konuştu: Multimilyarder Nasıl Oldu?

Genç Kripto Milyarderi Konuştu: Multimilyarder Nasıl Oldu?

FTX kripto borsası, yalnızca 2019’da kurulmuş olmasına rağmen şu anda 32 milyar dolar değerinde. Sam Bankman-Fried, FTX’i ‘berbat’ trade işlemlerinden rahatsız olduktan sonra kurdu. 29 yaşındaki kripto milyarderi, şirketin nasıl bu kadar hızlı büyüdüğünü ve kendisine 24 milyar dolardan fazla kazandırdığını açıklıyor. Biz de genç milyarderin paylaşımlarını Kriptoks.com okuyucuları için hazırladık.

Kripto milyarderi, FTX kripto borsasını nasıl kurdu?

Birçok insan kriptoda hızla zengin oldu. Ancak çok az kişi Sam Bankman-Fried’den daha hızlı zengin olmayı başardı. Forbes’a göre serveti 24,5 milyar dolar değerinde, ancak bu rakam düşük kalabilir. Sam Bankman-Fried verdiği bir demeçte, “Yazdıklarında doğru olduğunu düşünüyorum. Sanırım şu anda muhtemelen biraz daha yüksek” diyor.

Milyarderin servetinin temelinde, 2019’da ortaklaşa kurduğu ve şu anda dünyanın en büyük kripto para trade merkezlerinden biri olan FTX borsası var. Bahamalar merkezli borsa, SoftBank, Tiger Global ve Temasek gibi ünlü yatırım firmalarından 400 milyon dolar topladığı geçen ay, 32 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı. FTX’in ABD bölümü ise 8 milyar dolar değerinde.

FTX borsası artık Twitter, borsa devi Nasdaq ve Alman Deutsche Bank’tan daha değerli. Üç yaşındaki bir şirket için fena değil. Kripto milyarderi, MIT’den fizik derecesi ile mezun oldu ve ardından 2014’te Wall Street trade firması Jane Street’te bir iş buldu. Üç yıl sonra, küresel piyasalarda fiyat farklılıklarından yararlanarak kısa sürede büyük paralar kazanan kripto trade şirketi Alameda Research’ü kurdu.

2018 yılına gelindiğinde, mevcut kripto borsalarının çok iyi olmadığının farkına varmıştı: Sorunluydular, güvensizlerdi ve neredeyse hiç müşteri desteği yoktu. Sam Bankman-Fried, “Bunlar şu anda gerçekten berbat ve bundan daha iyisini yapabiliriz dedim” açıklamasını yapıyor.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.