Forbes: Bitcoin Neden 12.000 Dolara Düşebilir?

Analist Clem Chambers, grafiklerin geçmişi tahmin etmenin harika bir yolu olduğunu söylüyor. Buradan hareketle analist, Bitcoin için 12 bin dolar öngörüsünün nedenlerini açıklıyor. Clem Chambers’ın piyasa değerlendirmelerini ve BTC tahminlerini okuyucularımız için hazırladık.

“Bitcoin grafiğindeki gürültüyü ve içindeki fraktalları görmeniz mümkün”

Her zaman grafiklerin geçmişi tahmin etmenin harika bir yolu olduğunu söylerim. Şaşırtıcı bir şekilde, bu onları çok faydalı hale getirebilir. Öngörülemeyeni tahmin edemezler, ama geçmiş geleceği büyük ölçüde etkiler. Çünkü sinyal ve gürültü iç içedir. Ayrıca, temeldeki sinyali ölçebildiğiniz zaman, bir sonraki adım için bir kılavuzdur. Mükemmel piyasalar rastgeledir. Ancak özellikle likidite hileleri ile düzenleyiciler tarafından ‘küratörlüğü yapılan’ piyasaların bu günlerinde çok azı mükemmel.

İnsanlar sadece rastgelelik tarafından kandırılmazlar. Aynı zamanda çoğu zaman sinyal vermekten de habersizdirler. Rastgele hareket ediyor olabilirsiniz, ama yine de aşağı yukarı aynı zamanda arabanızdasınız ve aşağı yukarı aynı yerde işe gidiyorsunuz. Geldiğinizde arabanızı rastgele farklı bir koya park etmiş ve koltuğunuzu önceki günkü oturduğunuz yerden biraz ayarlamış olsanız da, günün itiş gücü rastgele değil. Sinyal ve gürültü bir araya toplanır ve sinyal normalde her şeyi oldukça öngörülebilir kılan her şeyin içinden geçen büyük bir unsurdur. Tabii ki, ofise giderken bozulması, acil bir durum için eve çağrılması mümkün. Veya bir ‘an’ alabilir ve bunun yerine balığa gidebilirsiniz. Ancak esas olarak sinyal, dalga fonksiyonunuzun oldukça yüksek bir bileşenidir.

Hisse senedi grafikleri ile aynıdır. Bu nedenle hareketli ortalamalar çok popülerdir. Piyasa ne kadar az verimli olursa, sinyal o kadar büyük olur. Kriptoyu oldukça verimsiz bir piyasa olarak değerlendiriyorum ve kesinlikle öyle oldu. Bu nedenle teknik analizime oldukça iyi uyum sağlamıştır. Bitcoin grafiğindeki gürültüyü ve içindeki fraktalları görmeniz mümkün.

Fraktallar insanlar için biraz gizemlidir. Ancak onları şu şekilde hayal edebilirsiniz: bir bakır levha ve bir çekiç alın; kağıda istediğiniz kadar çekiçle vurun. Çok yakında, bakır levha üzerinde çok tanınabilir ve tahmin edilmesi zor bir şekilde tekrar eden bir fraktal deseniniz var. Bunun nedeni, desenin kabaca aynı metal alt tabaka üzerinde kabaca aynı çekiç yüzü tarafından sınırlı bir alan içinde kabaca aynı kuvvetle etki eden kabaca aynı hareketle yaratılmasıdır.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.