FED Tutanaklarında Dev Detay: Bitcoin ve Altcoinler de Vardı!

FED Tutanaklarında Dev Detay: Bitcoin ve Altcoinler de Vardı!

Çarşamba günü yayınlanan tutanaklara göre, ABD Merkez Bankası (FED) faiz oranlarını yükseltmeye ve bilançosunu düşürmeye hazır gibi görünüyor. Bu tutanaklar, 25 ve 26 Ocak 2022’de gerçekleşen toplantının tutanaklarından oluşuyordu. Yazıya başlamadan önce, 2021 yılının ortasından beri FED tutanaklarında yer almayan Bitcoin ve altcoin ekosisteminin bu sefer gündemde olduğunu belirtmekte fayda var. Kriptoks.com olarak detayları aktarıyoruz…

FED’in tutanaklarında Bitcoin ve altcoin’ler yer aldı

Federal Açık Piyasalar Komitesi’nin (FOMC) Ocak ayı toplantı tutanaklarına göre Fed yetkilileri, “enflasyon bekledikleri gibi düşmezse, komitenin politika düzenlemesini şu anda tahmin ettiklerinden daha hızlı bir şekilde kaldırmasının uygun olacağı” konusunda hemfikirdi. Ayrıca, “bilanço boyutunda önemli bir azalmanın muhtemelen uygun olacağını” belirttiler. Fed, 2020’nin başlarında yaklaşık 4 trilyon dolar olan toplam varlıklarını, varlık alım programlarıyla şimdi yaklaşık 9 trilyon dolara çıkardı.

Stablecoin’ler de dahil olmak üzere kripto para piyasası, Temmuz 2021’den bu yana ilk kez Fed’in Ocak toplantısında tartışılan bir konu oldu. Toplantı özetinde, Fed yetkilileri kripto endüstrisinin önemli büyümesiyle ilgili endişelerini dile getirdi ve “bazı katılımcılar kripto paralardaki ve merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarındaki hızlı büyümeyle bağlantılı olarak finansal istikrar için ortaya çıkan riskler gördüğünü” söyledi.

Stablecoin’lere değinildi

Stablecoin’lerle ilgili olarak, Fed, bu coin’leri “fon piyasalarında başka bir kırılganlık” olarak nitelendiren potansiyel bir çalışma riskinden bahsetti. Tutanaklar ülke çapında geniş çapta izlenirken, traderlar, faiz artırımının gerçekleşeceği beklentisiyle Mart ayındaki bir sonraki toplantıya odaklanmış durumdalar. Daha önce yapılan faiz açıklamalarında diğer varlıklarla beraber Bitcoin ve altcoin’lerin fiyatları da etkilenmişti. Bu sefer, yetkililerin tonunun daha yumuşak görülmesiyle BTC fiyatında hafif artış gözlemlendi.

Fed bu hafta kriptoyu eleştiren tek kişi değildi. Senato Bankacılık Başkanı Sherrod Brown Salı günü bir duruşmada Super Bowl reklamlarını kınadı ve yatırımcıları popüler varlık sınıfına para koymanın potansiyel riskleri konusunda uyarmadıklarını söyledi. Bu hafta gerçekleşen Super Bowl’a Crypto.com, Coinbase gibi ünlü kripto para firmalarının reklamı damga vurmuş, hatta Coinbase’in sitesi çökmüştü.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.