FED Olağanüstü Toplanıyor: Bitcoin ve Altcoin’ler Nasıl Etkilenir?

FED Olağanüstü Toplanıyor: Bitcoin ve Altcoin’ler Nasıl Etkilenir?

Geçtiğimiz gün son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarının görülmesiyle ABD’nin Merkez Bankası Fed, olağanüstü toplanma kararı aldı. Peki, bu durum Bitcoin ve altcoin’lerin yer aldığı kripto para ekosistemini nasıl etkileyebilir? Toplantı ne zaman olacak, neler konuşulacak? Kriptoks.com olarak detayları aktarıyoruz…

Fed, olağanüstü bir toplantı kararı aldı

ABD’de ekonomiye yönelik olarak gerçekleşen toplantılar, birçok varlığı etkiliyor. Etkilenenler arasında piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler de yer alıyor. Hatta, geçtiğimiz gün ABD TÜFE verilerinin açıklanması sebebiyle BTC 45.000 dolar civarından 43.000 dolara kadar geriledi. ABD, 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya kalırken FED Başkanı Jerome Powell önderliğinde, 14 Şubat’ta olağanüstü toplanma kararı alındığı bildirildi. Toplantının içeriğinin, FED tarafından uygulanacak olan avans ve iskonto oranının göden geçirilmesi ve belirlenmesi olacağı belirtiliyor.

Ekonomistler, TÜFE artışlarının beklentileri aşmaya devam etmesi halinde, ABD Merkez Bankası (FED) tarafından daha yüksek faiz oranları getirebileceğini ancak enflasyon baskılarının hafifletilmesi için daha yavaş bir faiz artış hızı görülebileceğini düşünüyor.  Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranlarına göre, ülkedeki enflasyonda 1982’den bu yana görülen en yüksek artış yaşandı.

Bitcoin ve altcoin’ler nasıl etkilenebilir?

Toplantı olmadan kesin bir şey söylemek elbette imkansız, ancak genellikle ABD Merkez Bankası’nın toplantıları veya ABD ekonomisine yönelik yeni bir gelişme, borsaları, altını olduğu kadar kripto paraları da etkiliyor. Örneğin Bitcoin, geçtiğimiz gün açıklanan enflasyon oranlarının ardından hafif bir şekilde düştü. 26 Ocak’ta yapılan Fed toplantısının ardından ise BTC, uzun bir süredir görmediği 35.000 dolar civarına kadar gerileyerek sert bir düşüş yaşadı. BTC’nin düşüşü dolayısıyla diğer kripto para birimlerinde de çöküş gözlemlendi. En büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) 3.000 doların altına indi. Yazım sırasında, Bitcoin yüzde 3.8’lik bir düşüş ile 43.496 dolardan el değiştirirken lider altcoin de toparlanmış durumda ve 3.105 dolardan el değiştiriyor.  

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.