FED Başkanı Konuşuyor: Bitcoin ve Altın Ne Olacak?

Bugün özellikle kripto para ve altın piyasalarının odağında olan Federal Rezerve Başkanı Jerome Powell, konuşmasına başladı. ABD enflasyon verilerine dair yapacağı değerlendirmeler, Fed’in bundan sonra atacağı adımlara ilişkin ipuçları sunacağından konuşma altın ve Bitcoin yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor.

Jerome Powell’ın konuşmasından satır başları ve Bitcoin ile altının tepkisi

Bilindiği üzere, 14 ve 15 Haziran’da yapılacak FOMC toplantısı sonrasında 15 Haziran Çarşamba günü Türkiye saatine göre 21:00’de Fed, beklenen faiz kararını açıklayacak. Kriptoks.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, arda şahin bir 75 baz puanlık bekleyenler haricinde, piyasa konsünsüsü  50 baz puan artış yapılacağı yönünde.

Jerome Powell Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, 75 baz puanlık bir artışın, komitenin aktif olarak düşündüğü bir şey olmadığını söylemişti. “Politika faizini süratle daha normal seviyelere kaydırıyoruz” diyen Powell, önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık ek artışların masada olması gerektiğini vurgulamıştı.

“Enflasyonu düşürmek için araçlarımız var ve bu konuda kararlıyız” diyerek konuşmasına başlayan Jerome Powell, Fed’in enflasyonu düşürmek için ciddi olarak bu konuya odaklanması gerektiğini belirtti.

Faiz artışları konusuna da değinen Powell, önceki açıklamalarına paralele olarak, faiz artışları için 50 baz puanlık artışlara destek olduğunu söyledi. Konuşmasında enflasyon için dışsal sebeplerin etkisinden de bahseden Powell, enflasyonun düşüşüne ilişkin ikna edici kanıtların görülmesi gerektiğinin altını çizdi. Ve bu noktada, bir güvercin sesiyle, “Eğer bunu görürsek yavaşlayabiliriz” dedi.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.