FED Başkanı Konuşuyor: Altın ve Bitcoin Sıçradı!

FED Başkanı Konuşuyor: Altın ve Bitcoin Sıçradı!

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın gelecek toplantılarda 75 baz puanlık bir faiz artırımına karar vermemesi ve Haziran ayı piyasa beklentileriyle çelişmesiyle altın, Bitcoin ve ABD borsasında önemli bir ralli yaşandı.

Jerome Powel: 75 baz puan masada değil!

Kriptoks.com olarak bildirdiğimiz üzere Jerome Powell, Fed’in 2000 yılından bu yana en büyük faiz artırımı olan 50 baz puanlık faiz artırımı kararının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Powell Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, “75 baz puanlık bir artış, komitenin aktif olarak düşündüğü bir şey değil” dedi ve şöyle devam etti:

Politika faizini süratle daha normal seviyelere kaydırıyoruz. Önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık ek artışlar masada olmalı. Gelen verilerden öğrendiğimize göre kararlarımızı toplantı yaparak alacağız. Genel odak noktası, enflasyonu %2 hedefimize indirmek.

ABD ekonomisinin ilk çeyrekte %1,4 daralmasına rağmen Powell, bu yıl para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırırken Fed’in ‘yumuşak bir iniş’ gerçekleştirmesi için ‘iyi bir şans’ olduğunu söyledi. Powell, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Hanehalkı ve işletmeler güçlü mali durumda, işgücü piyasası çok çok güçlü, ekonomi güçlü ve daha sıkı para politikasını idare etmek için iyi bir konumda. Ama çok zorlu olacak, kolay olmayacak. Kontrolümüz dışındaki olaylara bağlı olacak. Bugün 50 baz puan artırdık ve komitede önümüzdeki birkaç toplantı için masada 50 baz puan daha olması gerektiği konusunda geniş bir görüş var.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.