FED Başkanı Konuşacak: Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenir?

FED Başkanı Konuşacak: Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenir?

Bugün Fed Başkanı Jerome Powell konuşacak ve tüm gözler onda olacak. Fed’in para politikasına ilişkin vereceği mesajlar açısından Powell’ın konuşmasının tonu, altın ve başta Bitcoin olmak üzere kripto piyasası için oldukça önemli görülüyor. Geçen haftaki faiz artırımı sonrası Fed Başkanı, bugün TSİ 19.00’da Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği tarafından düzenlenen Yıllık Ekonomik Politikalar Konferansı’nda bir konuşma yapacak.

“Altın fiyatı bu nedenle 1.900 doların üzerinde işlem görüyor”

Altın fiyatları, yatırımcıların Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeleri ve Federal Rezerv’in enflasyonu önlemeye yardımcı olacak sonraki hamlelerini tartmasıyla geçen hafta uğradıkları kayıpların bir kısmını telafi etmek amacıyla Pazartesi günü yükseldi. Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani verdiği demeçte, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Traderlar ikinci çeyrekte ve sonraki çeyreklerde Ukrayna’nın ekonomik etkisini değerlendirmeye çalışıyorlar. Hiperenflasyon ve stagflasyon olasılığı, altın fiyatlarının 1.900 doların üzerinde işlem görmesinin nedeni.

“Merkez bankalarından daha yüksek enflasyona daha fazla tolerans beklemeliyiz”

Kriptoks.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, geçen hafta Fed, geniş çapta beklenen bir çeyrek puanlık artış sağladı ve 2023’ün sonuna kadar bu tür toplam 10 ila 11 oranında artırım yapacağının sinyalini verdi. Bazı Fed yetkilileri, Powell’ın göz ardı etmediği bir seçenek olan gelecekte faiz oranlarını yarım puanlık artırma ihtimalini savundu. FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, piyasalara etkisini şu şekilde yorumluyor:

Kısa vadeli traderlar için, piyasalar bozulan tedarik zincirlerinin etkisini ve hammadde ve gıdadaki arz açığı miktarını değerlendirmeye çalışırken altın geri planda kaldı. Aynı zamanda, orta vadeli traderlar, mevcut durumun merkez bankalarının yeterli şekilde hareket etmesine izin vermeyeceği gerçeğini gözden kaçırmamalı. Sonuç olarak, itibari para arzı, emtia arzından daha hızlı artacak. Başka bir deyişle, merkez bankalarından daha yüksek enflasyona daha fazla tolerans beklemeliyiz.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.