Elon Musk ve Tesla Hâlâ Bitcoin’lerini Tutuyor Mu?

Elon Musk ve Tesla Hâlâ Bitcoin’lerini Tutuyor Mu?

Kripto para piyasalarının önde gelen kripto para birimi Bitcoin (BTC)’de dahil olmak üzere kripto para birimlerinini fiyatları, dünya üzerindeki kripto para düzenleyici tavırları başta olmak üzere birçok sebeple geçtiğimiz aylarda yüksek volatiliteye sahne oldu. Büyük bir kripto para satışına rağmen Tesla, kripto para birimlerine kıyasla hâlâ yükselişte olanlar arasında. Bu nedenle, yakın zamanda 1 trilyon dolarlık şirket kripto para piyasasındaki hareketlerden pozitif şekilde etkilendi.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara ulaştıktan sonra, Bitcoin fiyatı 2022’den bu yana en düşük 37 bin en yüksek 48 bin dolar etrafında işleme konu olmaya devam ediyor. Yaşanan bu düşüş, kısmen ABD Merkez Bankası’nın ve Çin’in kendi dijital para birimini piyasaya sürme konusundaki açıklamalarından ve ABD Başkanı Joe Biden’in devlet kurumlarını dijital para birimleri için düzenleyici bir çerçeve üzerinde koordine etmeye başladığını açıklamasının ardından kademeli olarak yaşandı.

Devletlerin kripto paraya karşı yaşattığı süreç birçok kripto para biriminin yükselişini baskılamış oldu. Bitcoin olmak üzere birçok kripto para biriminin düşmesine neden olan asıl nedenlerin başında gelen olay ise Elon Musk ve Tesla derneği tarafından Bitcoin’e verdiği desteği zaman zaman geri çekmesinden kaynaklanıyor. Öyle ki, Elon Musk bir dönem kripto piyasasına doğrudan yön vermeyi başarmıştı.

Tesla’nın ne kadar Bitcoin (BTC)’i var?

Geçtiğimiz yıl Tesla, Bitcoin’e toplam 1.5 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı ve süreç içerisinde alım yapabileceğini ve kripto paraları uzun vadeli yatırım aracı olarak kullanabileceğini ima eden açıklamalarda bulunuldu. Şubat 2021 yılında yapılan bu açıklamanın ardından Tesla şirketinde ek bir Bitcoin alımı gerçekleştirilmedi. Tesla,  2021 yıllık raporunda  hâlâ yaklaşık 1,26 milyar dolar değerinde kripto paraya sahip olduğunu ve kripto para yatırımlarında 101 milyon dolarlık zararda olduğunu açıkladı.

Elektrikli araç üreticisi Tesla, lideri aynı zamanda hem yatırım hem de nakde likit bir alternatif olarak dijital varlıkların uzun vadeli potansiyeline olan güvenini yineledi. Ancak otomobil üreticisi, yaptığı bir açıklamada; kripto paralarını iş ihtiyaçlarına ve piyasa koşullarına göre artırabileceği veya azaltabileceği konusunda uyardı. Şirketin açıklanmasından bir aydan fazla bir süre sonra Elon Musk,  Twitter’da şirketlerinin haricinde şahsına ait olarak Bitcoin, Ethereum veya Doge gibi kripto paralarının olduğu bir portföye sahip olduğunu ve satmayacağını söyledi. Elon Musk, ‘’Genellikle bir ev veya hisse senedi gibi fiziksel şeylere sahip olmak şirketler için daha iyi’’ dedi.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.