Ekonomistten Dev Altın ve Bitcoin Tahmini: Fena Kopacak!

Ekonomist Selçuk Geçer, yeni bir altın ve Bitcoin yorumunda bulundu. Ekonomist Geçer, altın ve kripto para piyasaları için “uyarıyorum, fena kopacak” ifadelerini kullandı. Kriptoks.com olarak detayları aktarıyoruz…

Selçuk Geçer, altın ve kripto paralara yönelik uyarıda bulundu

Ekonomist Selçuk Geçer, Twitter hesabından attığı bir tweet’te “FED’den artık 50 baz puan faiz artışı beklenmiyor… Uyarıyorum altın fena kopacak”, ifadelerini kullanarak altın yatırımcılarını uyardı. Öte yandan, BTC ile ilgili yorumlarını da paylaştı ve “dedim demekten bıktım… Bitcoin uçuyor,” ifadelerini kullandı.

Bu arada Rusya’ya Ukrayna’ya yönelik yaptırımların arz endişelerini artırmasıyla birlikte Çarşamba günü yükselişler görüldü. Altının dışında paladyum gibi metaller de yükseliş yaşadı. Otomobil üreticileri tarafından emisyonları azaltmak için katalitik konvertörlerde kullanılan paladyum, Salı günü Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 2.722,79 dolara yükseldi.  Batılı ülkeler, bazı Rus bankalarının SWIFT küresel finans ağından kapatılması da dahil olmak üzere, küresel paladyum üretiminin yüzde 40’ını oluşturan Rusya’ya yönelik yaptırımları artırdı.

Dolar endeksi, 2020’den bu yana en yüksek seviyesini gördü

Altında hafif bir geri çekilme yaşanmasına sebep olan ABD doları endeksi, Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarak metali denizaşırı alıcılar için daha pahalı hale getirdi. 10 yıllık ABD Hazine getirileri de güçlenerek bazı yatırımcıları faizsiz külçeden uzaklaştırdı. QCR’den Fertig, altın dolar ve getiriler tarafından baskı altındayken, bunun sadece küçük bir düzeltme olduğunu belirtti ve Batı’nın Ukrayna krizine daha fazla dahil olma olasılığıyla birlikte, “altını destekleyebilecek çok sayıda siyasi dinamit” olduğunu söyledi.

Bugün güvenli liman altın yüzde 2,2 kadar yükseldi ve geçen hafta belirlenen 17 ayın zirvesine yaklaştı. Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust’ın holdingleri Salı günü 1.042.38 tona yükseldi – bu da, Temmuz 2021’den bu yana en yüksek seviye. Spot gümüş ons başına yüzde 1.6 düşüşle 24.97 dolara düştü.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.