Dogecoin, ETH ve Bu Altcoinleri Yasaklayan Tasarı Onaylandı!

Dogecoin, ETH ve Bu Altcoinleri Yasaklayan Tasarı Onaylandı!

New York Senatosu, bugün gerçekleşen bir oylamanın ardından eyalette kripto para birimi madenciliğini yasaklayan bir yasa tasarısını onayladı. Bilindiği üzere Bitcoin (BTC), Dogecoin (DOGE) ve proof-of-stake (PoS) sürecine geçmeye çalışan Ethereum (ETH) gibi coin’ler, madencilik ile oluşturuluyor. Yani söz konusu tasarı, bu kripto paraları etkiliyor. İşte detaylar…

Dogecoin, ETH’yi etkileyen tasarı onaylanırsa ne olacak?

Tasarı şimdi, yasayı veto edebilecek ya da yasalaştırabilecek Vali Kathy Hochul’a gidiyor. Onaylanırsa, New York kripto madenciliğini yasaklayan ilk ABD eyaleti olacak. Yasa tasarısı, eyalette kripto madenciliği konusunda iki yıllık bir harç çağrısında bulunuyor. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere, yetkililerin madencilikle olan çekişmesinin büyük bir kısmı, madenciliğin çevresel etkisine ilişkin endişelerden kaynaklanmaktadır.

Tasarı, özellikle, bir iş proof-of-work (PoW) konsensüs algoritmasını kullanan madencilik operasyonlarına son verilmesi çağrısında bulunuyor. Bu, Bitcoin ve Ethereum, Dogecoin gibi büyük tokenları içeriyor. Ethereum (ETH), Ethereum 2.0 ile madencilikten, yani PoW’den uzaklaşmaya çalışsa da, henüz ETH 2.0’a geçiş tamamlanmadı. Bu güncelleme gerçekleştirildiğinde, lider altcoin projesinde, PoS algoritması kullanılacak.

İklim endişeleri yasağı tetikliyor

Tasarı, New York’un destekçilerinin kirli enerji kaynaklarından geldiğine inandığı karbon ayak izini düşürmeyi amaçlıyor. Ancak New York’un elektriğinin büyük bir kısmı nükleer ve yenilenebilir kaynaklardan geliyor. Raporlara göre eyalette madencilik de büyük ölçüde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla gerçekleşiyor. Tasarı, Blockchain Derneği gibi kuruluşların bir yasağa karşı bir kampanya başlatmasıyla kripto para birimi grupları tarafından geniş çapta kınandı.

Kripto savunucuları ayrıca, tasarının ülkede bir domino etkisine neden olabileceğinden ve diğer bazı eyaletlerin benzer yasalar çıkarmasından korkuyorlar. ABD şu anda küresel hash rate’te en büyük paya yaklaşık yüzde 38 ile sahip. Eyalet meclisinin kabul ettiği yasa tasarısı ile New York’taki yeni karbon bazlı yakıtlarla çalışan PoW operasyonlarına moratoryum, yani iki yıllık bir erteleme getirecek.  Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert, konuya yönelik attığı bir tweet’te şunları söyledi:

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.