Diyanet İşleri Başkanı Açıkladı: Kripto Para Caiz Mi?

Diyanet İşleri Başkanı Açıkladı: Kripto Para Caiz Mi?

Bitcoin ve altcoin’lerin yer aldığı kripto para ekosisteminin popülerleşmesiyle, ülkemizde “kripto paralar caiz mi?” sorusu bir süredir gündemdeydi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, katıldığı bir canlı yayında buna yönelik açıklamalarda bulundu. Erbaş, “Şu an itibariyle caiz değildir diyemiyoruz,” ifadelerini kullandı. İşte detaylar…

Kripto para birimlerinin caiz olup olmadığını Ali Erbaş açıkladı

Bitcoin ve altcoin’lerin geçtiğimiz yılın ilk yarısında ciddi bir ivme kazanması sonucu coin’lerin Türkiye’deki popülaritesi arttı. Bu durum, kimini milyoner yapan kriptoların caiz olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yakın zamanda katıldığı bir canlı yayında bu konuya değindi. Erbaş’a göre, “şu an itibariyle güvenilir olmadığından, kripto paranın kullanımının caiz olmadığı” düşünülüyor. Erbaş, şu an bu konuya yönelik bir netlik olmadığının da altını çiziyor.

Ali Erbaş, insanların “çok rahat ve güvenli” bir şekilde kripto parayı kullanabileceği bir ortam olmaması ve bu sebeple yatırımların istismara sebep olma olasılığı, insanın insana zarar verme olasılığının olması gibi sebeplere dikkat çekiyor. Böyle bir zararın söz konusu olması sebebiyle “şu anda caizdir denilemediği” belirtiliyor. Erbaş, bu konuyu bir uzman yardımcısına “tez konusu olarak verdiklerini, bunun tez olarak hazırlandığını” söylüyor. Genel olarak, şu anlık kripto paralar için “caiz” diyemediklerini belirterek bu konuyu sonlandırıyor.

Metaverse ile Kâbe ziyareti de gündeme geldi

Kriptoks.com olarak geçtiğimiz günlerde de bildirdiğimiz üzere Kâbe, metaverse üzerinden erişilebilir bir yer haline gelmişti. Bu durum, metaverse üzerinden Kâbe’ye gitmek suretiyle hac ibadetinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusunu gündeme getirdi. Birçok uzman, bunun gerçek bir ibadetin yerine geçmeyeceğini belirtti, ancak manevi olarak Kâbe’yi görmek için iyi bir olanak olduğu dile getirildi.

Metaverse iyice popülerleşirken Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş ise bu konuda “Haccın şartlarının yerine getirilmesi gerektiğini” belirtti. Bu nedenle, metaverse’ün ibadetin yerini almasının mümkün olmadığına, sanal bir şekilde hac ve ibadetin olmayacağına dikkat çekti.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.