Dikkat: Çoğu Altcoin’i Vuracak Yasa Tasarısı Bugün Geliyor!

Dikkat: Çoğu Altcoin’i Vuracak Yasa Tasarısı Bugün Geliyor!

ABD’de Bitcoin ve altcoin tarihinde bir dönüm noktası olabilecek bir zamanda, Salı günü bir kripto yasasının taslağı çıkacak. ABD’li Demokrat Senatör Kirsten Gillibrand ve Cumhuriyetçi Senatör Cynthia Lummis tasarıyı kaleme aldı. İşte detaylar…

ABD’de kripto para tasarısı hakkında son gelişmeler

Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere bir Bitcoin boğası olan Lummis’in faturanın merkezindeki varlığının Bitcoin ekosistemini büyük ölçüde desteklemesi bekleniyor. Ancak, altcoin’lerin geleceği için her şey yolunda gözükmüyor. Bir YouTuber olan Chico Crypto, merakla beklenen kripto para taslağının “çok ilginç” olacağını söyledi. Tasarı, kripto para birimlerinin tanımlarını ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) düzenleyici kapsamını genişletiyor. Uzmanlara göre bu durum geniş bir altcoin yelpazesinin esasen SEC’in tarayıcısının altına girebileceği anlamına gelebilir. Senatörler ayrıca, menkul kıymet olarak kabul edilebilirlerse, altcoin piyasası için kötüye işaret olduğunu da sözlerine ekledi. SEC kapsamına giren kripto para birimlerini açıklayarak, şunları söyledi:

Bu parantez, diğerlerinin yönetimsel çabalarından kar elde eden veya token verme çabasında finansal çıkar sağlayan tokenlar içerir. Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) bu tanımın kapsamına girmeyebilir. Ancak bir şirkete ilgi duyan birçok kişi belirli tokenları alıyor.

Altcoin’lerin çoğu, token şeklinde ilgi sağlıyor. Bu nedenle, SEC’nin erişimini genişlettiği için bu durumun sıkıntı yaratabileceği düşünülüyor. YouTuber, “Tasarıda boşluklar olabilir ve potansiyel olarak SEC’e birçok altcoin’i öldürme gücü verebilir” dedi. Örneğin bugün, işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in BNB tokenları hakkında SEC tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya göre yetkililer, Binance’in 2017 yılında BNB’leri menkul kıymet olarak satıp satmadığını araştırıyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao konuya yönelik açıklama yapmadı, ancak borsanın resmi açıklamasına göre düzenleyicilere yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklar.

Hangi altcoin projeleri etkilenebilir?

İlginç bir şekilde, senatör Lummis Wyoming’i temsil ediyor. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere Wyoming, DAO’ların LLC olarak kaydolması için bir çerçeve oluşturan ilk eyaletlerden biriydi. Bu nedenle, eyalete gelen büyük bir vergiye tabi para havuzuyla, Wyoming’in bu alanda büyük bir artışa tanık olabileceği düşünülüyor.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.