Dikkat: Bu Yatırımcılar, Çoğu Kripto Para Yatırımını Sattı!

Dikkat: Bu Yatırımcılar, Çoğu Kripto Para Yatırımını Sattı!

Civic Science, kripto para yatırımcılarına yönelik ilginç bir anket gerçekleştirdi.  Mevcut piyasa düşüşünü, birçok yatırımcının atlattığı ortaya çıktı. İşte detaylar…

Çoğu Bitcoin yatırımcısı, HODL’a devam etti

Amerika merkezli iş zekası şirketi Civic Science, devam eden piyasa çöküşünün eylemlerini nasıl etkilediğini öğrenmek için binlerce kripto para yatırımcısıyla anket yaptı. Katılımcıların yüzde 26’sı pozisyonlarının çoğunu nakde çevirdiklerini söyledi. Yüzde 20’si ise az miktarda sattıklarını söyledi. Ayrıca ankete katılan kripto para yatırımcılarının yaklaşık yarısı birkaç haftada bazı varlıklarını sattığını itiraf etti. Bu yatırımcıların sayısı, yüzde 46’yı oluşturuyor. Verilere göre, daha düşük maaş alanlar elindekileri satmaya daha yatkın idi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, finansal açıdan istikrarlı kişilerin çoğu HODLer olarak kaldı. Özellikle yılda 150.000 doların üzerinde kazananların yalnızca yüzde 28’i bazı kripto varlıklarıyla yollarını ayırdı. Alt gelir grubundan olanların yüzde 65’i ise zulalarının bir kısmını sattı. Fiyat çöküşü nedeniyle kripto paralara yatırım yapma isteği de değişti. Ocak ayında yatırımcıların yüzde 54’ü piyasa volatilitesinin, kripto alanına girmeye bir engel olduğunu söylüyordu. Şu anda, katılımcıların yüzde 58’i bu görüşü paylaşıyor.

Yine de insanların kripto alanından uzak durmalarının ana nedeni fiyat dalgalanmaları değil. Ankete göre, katılımcıların yüzde 30’u Bitcoin’in meşru olmadığına inanıyor. Yüzde 23’ü ise volatiliteyi sebep olarak gösteriyor. Katılımcıların yüzde 10’u ekosisteme girmek için finansal yetenekleri olmadığını belirtiyor. Yüzde 5’i ise, kripto varlıklarını nasıl satın alacağını anlamadığını itiraf ediyor.

Kripto para birimleri, esasen zenginler için mi çekici?

Diğer birkaç çalışma, kriptoların esas olarak zengin bireyler için çekici bir yatırım seçeneği olduğu varsayımını kanıtlamıştır. CNBC tarafından 2021’in sonunda gerçekleştirilen bir anket, Y kuşağından milyonerlerin yüzde 83’ünün kripto para birimine sahip olduğunu tahmin ediyor. Bu milyonerlerin yüzde 48’i 2022’de kripto yatırımlarını artırmayı planladıklarını açıklamıştı. Sadece yüzde 6’sı varlıklarını azaltmaları gerektiğine inanıyordu.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.