Dikkat: Bu 2 Olay Bitcoin, SHIB ve Altcoinleri Ciddi Sarsabilir!

Dikkat: Bu 2 Olay Bitcoin, SHIB ve Altcoinleri Ciddi Sarsabilir!

Bitcoin, SHIB ve altcoin’ler, uzun süredir kademeli olarak düşüyor. Bununla birlikte Celsius, 3AC ve Terra gibi krizler ve çöküşler, piyasayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Şimdiyse bu krizlere 2 yeni olay daha eklendi. Peki kripto para piyasasını ve fiyatları nasıl etkileyecekler?

Solana mahkemeye gidiyor

Kaliforniya merkezli bir SOL yatırımcısı olan Mark Young, Solana geliştiricilerine karşı dava açtı. Buna göre yatırımcı, SOL’larının ‘kayıtsız menkul kıymetler’ olduğunu iddia ediyor. Dava, Solana Labs, Solana Vakfı ve projenin kurucu ortağı Anatoly Yakovenko’nun sanık olduğunu söylüyor. Davayı açan SOL yatırımcısı ise Solana geliştiricilerinin, SOL için ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Young’un iddiası, ABD’deki senatörlerin, Bitcoin ve altcoin’leri düzenleyen bir yasayı sunmasının ardından geldi. Tasarı, kripto paraların SEC yerine Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) kapsamına alınmasını istiyor.

Bununla birlikte Young’un iddiaları, yukarıdakilerle bitmiyor. Dava, Solana geliştiricilerinin toplam dolaşımdaki SOL arzını kasıtlı olarak yanıltan açıklamalar yaptığını iddia ediyor. Nisan 2020’de Solana, ilk ICO’sunda, geliştiricilere SOL projesini tanıtmak için fon sağladığını söyledi. Davacıya göre bahsedilen promosyon haberleri, ne olduğu belirsiz bir altcoin’i, önde gelen bir kripto paraya dönüştürdü. Bu arada, Solana (SOL) fiyatı son 7 günde %16,44 artışla bu hafta iyileşme gösterdi. Kriptoks.com olarak bildirdiğimiz üzere, SOL fiyatı son 24 saatte %3,04 artışla 37,80 dolardan işlem görüyordu.

Önde gelen Bitcoin borsası, alacaklılarına geri ödeme yapacak

Mt. Gox Trustee, feshedilmiş kripto para borsasının alacaklılarına geri ödeme yapacaklarını duyurdu. Bir zamanlar en büyük kripto borsası olan Tokyo merkezli Mt. Gox, tüm ticareti askıya aldı ve Şubat 2014’te çevrimdışı oldu. Borsa, zamanında 500 milyon dolar değerinde toplam 850.000 Bitcoin kaybetmişti. Şimdi, tam 8 yıl sonra, bu Bitcoin’lerin bir kısmını kurtardılar. Mütevelli, şu anda 141.686 BTC, bir miktar nakit ve diğer Bitcoin Cash paralarına sahip. Bu erişilebilir Bitcoin’lerin mevcut fiyat itibariyle değeri yaklaşık 3 milyar dolar.

Mütevelli, alacaklılara geri ödemelerini nasıl almak istediklerini de belirtti. Ancak, şimdi daha büyük soru ortaya çıktı. Alacaklılar BTC’lerini elde ettikten sonra, bunları tutacak mı, yoksa satacak mı? Mt. Gox Şubat 2014’te feshedildiğinde, Bitcoin’in fiyatı 600 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Bu BTC sahipleri halihazırda mevcut fiyattan 36 kat kârda oturuyorlar. Buna göre alacaklıların, BTC’yi açık piyasada satma olasılığı çok yüksek. Bloomberg’e konuşan kripto yatırımcısı Aaron Brown, satışların BTC fiyatını aşağı çekebileceğini söyledi.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.