Dikkat: Bitcoin, SHIB ve Altcoin’ler İçin Beklenen Karar Çıktı!

Dikkat: Bitcoin, SHIB ve Altcoin’ler İçin Beklenen Karar Çıktı!

Avrupa Parlamentosu, lider kripto Bitcoin (BTC) ve meme coin’i Shiba Inu (SHIB) dahil tüm anonim kripto para transferlerinin yasaklanması lehinde oy kullandı. Bununla birlikte taslak henüz yasalaşmadı ve süreç birkaç ay daha devam edecek.

Bitcoin ve diğer kripto paraların anonim transferleri yasaklanıyor

Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D), Avrupa Parlamentosu’nda Sol (GUE/NGL), Yeşiller Partisi ve Yenileme Partisi’nden milletvekillerinin çoğunluğu anonim transferlerin yasaklanmasını destekledi. Avrupa Halk Partisi (EPP) ve Kimlik ve Demokrasi Partisi (ID) taslağa itiraz ederek, karşı çıktı.

Değişiklik, ödeme sistemlerinin kara para aklama için kullanılmasını önleme amaçlı fon transfer düzenlemelerini (TFR) Bitcoin ve diğer kripto para birimleri endüstrisine uyguluyor. Taslak, kripto para transferleri için herhangi bir alt limit belirtmediği için tüm işlemlerin kimlik kontrollerine tabi tutulacağı anlamına geliyor. Bu nedenle, kripto firmaları bir işleme dahil olan taraflar hakkında kimlik bilgilerini toplamak ve ifşa etmekle yükümlü olacak.

Kriptoks.com tarafından daha önceki haberlerimizde de yer verdiğimiz üzere, Avrupa Parlamentosu’nun anonim cüzdanları kısıtlama planı geçen hafta ortaya çıktı ve kripto para sektöründe geniş çaplı eleştiriler aldı.

Kripto dünyası düzenlemeye tepkili

Kripto para birimi savunucuları, bu düzenlemenin gizliliği ihlal edeceğini ve daha geniş gözetime yol açacağını iddia ediyor. Değişikliğin Ledger veya Trezor gibi (self-hosted) kendi kendine barındırılan cüzdanlara güvenenlere zarar vereceği konusunda ısrar ediyorlar. Bazıları bunu kriptoda anonimlik yasağı olarak görüyor. Tether CTO’su Paolo Ardoino, bunu “insan hakları için büyük bir geri adım” olarak nitelendirdi.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.