Devasa Bitcoin Balinasının, Yeni Avı Bu Altcoin!

UST stablecoin’i için bir rezerv oluşturmak amacıyla 10 milyar dolarlık Bitcoin satın alma sözü vererek kripto para dünyasının dikkatini çeken halka açık Blockchain Terra, bu stratejiyi çeşitlendiriyor.

Bitcoin balinası Terra, Avalanche ile stratejisini çeşitlendiriyor

Terra’yı desteklemek için inşa edilen Singapur merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard, stablecoin rezervini artırmak için Avalanche Foundation’dan 100 milyon dolar değerinde Avalanche (AVAX) alacak. Satın alma, tokeni Bitcoin (BTC)’den sonra UST rezervindeki ikinci varlık yapacak.

Terra’nın UST stablecoin’i, sonunda 10 milyar dolara ulaşabilecek bir Bitcoin rezervi tarafından zaten destekleniyor. Firma, Ocak ayının sonundan bu yana 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı ve Çarşamba günü Bitcoin’e 230 milyon dolar daha ekledi. Terra, UST’nin dolara bağlı kalma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olmak için Bitcoin alımını hızlandırıyor. Algoritmik stablecoin, itibari para birimi tarafından desteklenmemesine rağmen, Terra’nın yerel kripto para birimi olan LUNA tokenlerini çıkararak ve yok ederek dolar sabitini korumayı başardı.

Terra bu hamle ile neyi amaçlıyor?

Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon, verdiği bir röportajda, Luna Foundation Guard’ın, hızlı büyümesi ve geniş hayran kitlesi nedeniyle UST rezervi için diğer kripto para birimleri arasında Avalanche’ı seçtiğini belirtiyor. CoinGecko verilerine göre Avalanche, piyasa değerine göre en büyük onuncu kripto para birimi olurken, LUNA yedinci sırada yer alıyor. Hem Avalanche hem de Terra, kullanıcıların kod yazabileceği ve Non Fungible Token’lerden, merkezi olmayan finans uygulamalarına (DeFi) kadar farklı projeler oluşturabileceği Ethereum’a benzer katman-1 Blockchain’ler. Do Kwon, şunları söylüyor:

Avalanche hâlâ büyüyen bir ekosistem. Kullanıcılar, kendisini AVAX ile uyumlu hale getiren bir varlığa çok fazla yakınlık hissediyor. Oysa ortalama bir Ethereum kullanıcısı için kendinizi Ethereum ile benzeştirmek o kadar da önemli değil.

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.