Dev Bitcoin Vurgununun Perde Arkası! Neler Yaşandı?

Dev Bitcoin Vurgununun Perde Arkası! Neler Yaşandı?

Kripto ‘Bonnie and Clyde’ ile tanışın. 30’lu yaşlarında evli bir çift, 2016 Bitfinex hack’inden 4,5 milyar dolar değerinde Bitcoin aklamakla suçlanıyor. ABD savcıları, Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan’ın bir casus romanındaki insanlar gibi davrandıklarını iddia ediyor. Yetkililer, New York’taki evlerinde 40.000 dolar nakit, 50 elektronik cihaz ve içi oyulmuş iki kitap buldu. Ayrıntılar için Kriptoks.com okumaya devam etmelisiniz.

Bitfinex hackinde çalınan Bitcoin (BTC)’ler mi aklanıyor?

Kripto “Bonnie ve Clyde” olarak anılan 30’lu yaşlarında bir çift, 2016 Bitfinex hackinde çalınan 4,5 milyar dolar değerindeki yaklaşık 120.000 Bitcoin (BTC)’yi aklamak için komplo kurmakla suçlandıktan sonra hızla ilgi odağı oldular. ‘Dutch’ lakaplı Rus-Amerikalı Ilya Lichtenstein ve ABD doğumlu eşi Heather Morgan bu hafta Manhattan’da tutuklandı. ABD Adalet Bakanlığı, siber saldırıda kaybedilenlerin çoğunu geri alarak 3,6 milyar dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi.

Kendisine ‘Wall Street Timsahı‘ diyen Heather Morgan, Razzlekhan adı altında TikTok’da rap müzik yapıyor. Kendisi aynı zamanda bir zamanlar işletmelerin siber suçlulardan nasıl korunabileceğine dair bir makale yazan bir Forbes yazarı. Ilya Lichtenstein’ın varsayılan Twitter hesabında Web3 ve kripto para birimi hakkında sık sık gönderiler bulunurken, LinkedIn hesabı bir Blockchain girişiminin danışmanı ve benzer projelerde yatırımcı olarak rolleri listeliyor.

Wall Street Timsahı ve Dutch, kara para aklamakla suçlanıyor

Hong Kong merkezli Bitfinex, Ağustos 2016’da bilgisayar korsanlarının o sırada yaklaşık 70 milyon dolar değerinde 120.000 Bitcoin çaldığını bildirdi. ABD makamları, davetsiz misafirin 2.000’den fazla yetkisiz işlem gerçekleştirdiğine ve nihayetinde toplanan Bitcoin’i Ilya Lichtenstein’ın elindeki bir cüzdana gönderdiğine inanıyor. Çifti siber saldırıyı gerçekleştirmekle suçlamadılar.

Yetkililer mahkeme dosyalamalarında, Ilya Lichtenstein’ın cüzdanından yaklaşık 25.000 Bitcoin transfer edildiğini, bazılarının da kendisi ve karısı tarafından tutulan hesaplara aktarıldığını söyledi. Kalan 94.000 Bitcoin ise, saldırıdan sonra orijinal olarak kullanılan cüzdanda tutulmaya devam etti.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.