Büyük Uyarı: Bu Olay Bitcoin’i 10 Bin Dolara Götürür!

Büyük Uyarı: Bu Olay Bitcoin’i 10 Bin Dolara Götürür!

Kripto borç verme platformu Celsius, tasfiye edilen pozisyonların CEL fiyatını düşürmesini önlemek için hamleler yapıyor. Buna göre DeFi projesi, en büyük likidite havuzlarına sahip olan MakerDAO’ya daha fazla Bitcoin ekledi.

Celsius ayakta kalmak için çalışıyor

Celsius, yakın zamanda platformundaki para çekme işlemlerini askıya aldı. Buna göre önde gelen DeFi projesi, son dönemde ciddi likidite sıkışıklığı çekiyor. Ayrıca zincir içi verilere göre, platformun daha fazla kripto tasfiyesi görmesi BTC fiyatına bağlı. Buna göre Bitcoin fiyatı 16.852 dolara ulaşırsa, Celsius 520 milyon dolar değerindeki pozisyonların tasfiyesini görecek. Kriptoks.com olarak bildirdiğimiz üzere, Bitcoin fiyatı, şu anda 22 bin dolar seviyesinde işlem görüyor. Ancak, lider kripto para birimi yükselen satış baskısıyla mücadele ediyor.

Bitcoin için bir felaket kapıda

Eğer Bitcoin fiyatı 16.852 dolara düşerse, Celsius büyük bir tasfiye yaşayacak. Buna göre Celsius tarafından, açık pozisyonlara toplam 520 milyon dolarlık BTC satılacak. Böyle bir senaryoda, BTC fiyatının büyük bir çöküş yaşaması muhtemel. Bunun nedeni, tasfiye edilmesi beklenen Bitcoin miktarının çok yüksek olması. Böyle bir tasfiye, lider kripto para birimi için felaket olacak.

Ancak Celsius, bu senaryonun gerçekleşmemesi için yoğun çaba sarf ediyor. Önde gelen borç verme platformu, son 24 saat içinde pozisyonuna büyük miktarda Bitcoin ekledi. Şimdiye kadar Celsius, konumunu güçlendirmek için BTC’nin DeFi eşdeğeri olan 3000 Wrapped Bitcoin satın aldı. Ancak platformun pozisyonunu korumasını Bitcoin’in değeri belirleyecek. Buna göre yukarıda bahsedilen 16.852 doların altına bir düşüş, Celsius ve BTC için felaket olacak. Seviye aşılırsa, platform muhtemelen iflasla yüzleşecek. Ayrıca yatırımcılar, fonlarının neredeyse tamamen kaybedilmesi gibi acı bir durumla karşı karşıya kalacak.

Bitcoin fiyatının 10 bin doların altını görmesi mümkün

Celsius’ta yaşanacak bir tasfiye, potansiyel olarak bir Bitcoin fiyatını 10 bin doların altına götürebilir. Celsius krizinde yalnız da değil. Daha fazla token satın almak için Bitcoin portföyünden yararlanan Microstrategy, BTC fiyatları daha da düşerse 1 milyar dolarlık tasfiye ile karşı karşıya kalacak. Popüler kripto para analisti TheCryptoLark konuyla ilgili şunları söyledi:

Bu içerik @ekonomix kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.