Bugün O Habere Dikkat: Bitcoin’de 15 Bin Dolar Bekleniyor!

Bugün O Habere Dikkat: Bitcoin’de 15 Bin Dolar Bekleniyor!

Cuma günü akşam saatlerinde açıklanacak olan ABD enflasyon verilerinin piyasalar arasında dalgalanmalar göndermesi bekleniyor. Ayrıca yatırımcılar, bu durumun, Bitcoin (BTC)’i dar ticaret aralığından çıkarmasını bekliyor. İşte detaylar…

Bitcoin enflasyon verilerine nasıl tepki verecek?

Bitcoin (BTC), bir aydan uzun süredir dalgalandığı bir seviye olan 30.000 dolar civarında işlem görüyor. 32.000 doların üzerine çıkma girişimleri dirençle karşılansa da, traderlar tokenın 28.000 doların altına düşmesine izin vermekten de çekiniyor. Ancak Mayıs ayı ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisi bu eğilimi değiştirebilir. BTC’nin 2022’deki kayıplarının çoğu, ABD Merkez Bankası (FED) tarafından faiz oranı artışlarını teşvik etmesi muhtemel olan yükselen enflasyon korkularından kaynaklanıyor.

MarketWatch verileri, piyasaların Nisan ayındaki yüzde 8.3’ten hafif düşüşle yüzde 8.1’lik bir veri beklediğini gösteriyor. Piyasadaki genel fikir birliği, BTC için iki ana senaryoya işaret ediyor. Veriler beklentilerin altında gelirse, enflasyonun gerçekten de sakinleşmeye başladığına dair işaretler üzerine token için bir rahatlama rallisini tetikleyebilir. BTC, kısa vadede muhtemelen 32.000 dolarlık tavanının üzerine çıkabilir.

Ancak uzmanlara göre, veriler beklenenden daha yüksek gelirse BTC keskin bir şekilde düşer. Uzmanlara göre ABD Merkez Bankası, oranları daha da artırmanın bir işareti olarak yüksek bir veri açıklayabilir. Riskten kaçınma hissi uyandırabilir. Rusya-Ukrayna savaşının zincirleme etkilerinin hala hissedildiği göz önüne alındığında, trader’ların beklenenden daha yüksek bir TÜFE için hazırlanmaları gerekebilir. BTC üzerindeki aşağı yönlü baskı, kripto paradaki kayıpların yakın vadede herhangi bir kazançtan çok daha büyük olacağını gösteriyor. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere BTC, Nisan ayı TÜFE verisinin ardından 26.000 dolara kadar düştü.

BTC ne kadar düşebilir?

Teknik göstergeler, BTC’nin şu anda azalan bir üçgen modeli oynadığını gösteriyor. Coin, kazançlardan ziyade gelecekteki kayıplara daha yatkın. Kripto analisti Mark Yusko, BTC’nin bu modelde ne kadar uzun süre harcarsa, mevcut seviyelerden yüzde 50 düşüşle 15.000 dolara gerileme olasılığının o kadar yüksek olduğu bir en kötü durum senaryosu çiziyor. Analist, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.