Bugün Altın, BTC ve SHIB’e Dikkat: FED Depremi Olabilir!

Bugün Altın, BTC ve SHIB’e Dikkat: FED Depremi Olabilir!

Altın fiyatları, doların güçlenmesiyle Çarşamba günü hafifledi. Bu sırada yatırımcılar başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere merkez bankalarından para politikası planlarına ilişkin yeni ipuçları bekliyor. Bu nedenle, altın fiyatları hala dar bir aralıkta işlem görüyor. Bu sırada, bugün, piyasaları etkileyecek önemli bir olay var. Bugün, FED Başkanı Jerome Powell, “Kongreye Altı Aylık Para Politikası Raporu” başlıklı duruşmada ABD Senatosu Bankacılık Komitesi önünde ifade verecek. İşte detaylar…

FED Başkanının konuşması altın piyasalarını nasıl etkileyecek?

Dolar, son yirmi yılın zirvelerine doğru güçlenerek, dolar fiyatlandırılmış külçeyi diğer para birimlerine sahip alıcılar için daha pahalı hale getirdi.  OANDA kıdemli analisti Jeffrey Halley, “Altın, şu anda yatay bir aralıkta ABD doları karşısında ters işlem yapmaktan memnun ve bunu değiştirmek için dolardan büyük bir yönlü harekete ihtiyacımız olacak” dedi. Piyasa katılımcıları ayrıca Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta Washington D.C.’de yapılacak tanıklıklarını da izliyor. Halley, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Powell bu gece şahin olursa, getiriler tekrar yükselirken ABD dolarının başka bir yükselişini görebiliriz. Bu, altını daha da aşağı itecektir. Aksi takdirde, minimum etki öngörüyorum.

Uzmanlar konuşmanın ardından neler bekliyor?

Reuters anketine göre, Fed büyük olasılıkla Temmuz ayında 75 baz puanlık (bp) bir faiz artırımı ve ardından Eylül ayında 50 baz puanlık bir artış yapacak. En erken Kasım ayına kadar çeyrek yüzde puanlık artışlara geri dönmeyecek. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere daha yüksek faiz oranları ve tahvil getirileri, altın tutmanın fırsat maliyetini artırır. Bu da getiri sağlamaz. Bu arada, bir taslak belgeye göre, altın, Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik olası bir sonraki yaptırımlarında hedef alınabilecek varlıklar arasında olabilir.

 Reuters’in teknik analisti Wang Tao’ya göre, ileriye bakıldığında, spot altının ons başına 1.821 dolarda bir desteği test edebilir. Bu seviyenin altında kırılma ve 1.812 dolara düşme şansı yüksek. ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın piyasaları resesyon korkularının kaçınılmaz olmadığını belirttiğini; ancak piyasanın bu “güvenceyi” satın almaktan kaçındığını belirtmekte fayda var.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.