Bu Tahminlere Dikkat: Altın ve Bitcoin Bu Seviyelere Gidiyor!

Bu Tahminlere Dikkat: Altın ve Bitcoin Bu Seviyelere Gidiyor!

Altın, uzun bir hafta sonunun ardından güvenli liman talebinin öncülüğünde Pazartesi günü 2.000 dolar ile flört etti. Bitcoin önceki işlem seansında 40.000 doların altına, Ethereum ise 3.000 doların altına bir dalış yaptı.

Artan jeopolitik riskler, yatırımcıları altına yöneltiyor

Artan ABD doları ve ABD Hazine faizlerinden gelen aşağı yönlü baskıya rağmen, riskten kaçınma hissi daha fazla yatırımcıyı altına yöneltti. Ukraynalı yetkililerin Rusya’nın ülkenin doğusunda yeni bir taarruz başlattığını söylemesi üzerine, hafta başında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bir kez daha gündeme geldi.

Jeopolitik belirsizliğe ek olarak, çeşitli bankaların resesyon beklentileri artıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının dünyanın ekonomik toparlanmasını tehdit edebileceği konusunda uyardı. IMF’nin Pazartesi günü Bahar Toplantıları’na başlarken bu hafta küresel büyüme görünümünü düşürmesi planlanıyor.

Duyulan resesyonun çan sesleri mi?

Dünya Bankası, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini gerekçe göstererek, küresel ekonomik tahminini 2022 için %4,1’den %3,2’ye düşürdü. Dünya Bankası başkanı David Malpass Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Ülkeler ciddi mali stres altında, düşük gelirli ülkelerin %60’ı zaten borç sıkıntısı içinde veya bunun için yüksek risk altında” dedi.

Goldman Sachs gibi bankalar, ABD’de resesyon riskinin artmasıyla piyasaların temkinli olmaya devam edeceğini tahmin ediyor. “Resesyonun ne zaman ve nasıl vuracağına dair kimsenin bir cevabı yok” diyen Exinity baş pazar stratejisti Hussein Sayed, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.