Bu Seviyeye Dikkat: Bitcoin Madencileri Satış Yapabilir!

Bitcoin (BTC), baskı altındaki fiyatların kârlılığı etkileme tehdidi oluşturması nedeniyle bu ay madencilerini zor durumda bırakıyor olabilir.  En son veriler, hem daralan kâr marjlarını hem de madencilerin ilk yatırımlarını telafi etmek için daha uzun süre beklediklerini gösteriyor. İşte detaylar…

Bitcoin ve madenci üretimi karşı karşıya

Bitcoin madencileri, BTC/USD tüm zamanların en yüksek seviyelerinden aşağı inerken büyük dağıtımda büyük ölçüde uzak dururken, manzara şimdi belirsiz görünüyor. On chain analiz platformu CryptoQuant’tan yapılan hesaplamalar, madencilerin üretim fiyatının – tek bir Bitcoin madenciliğinin maliyetinin – mevcut spot fiyatın bulunduğu yerde olabileceğini ortaya koyuyor. Hash rate’in aslan payına ev sahipliği yapan Kuzey Amerika’daki madenciler için “ham” maliyetler BTC başına 22.000 dolar civarında olabilirken, ek maliyetler toplamı 30.000 doların üzerine çıkarabilir. Cryptoquant analisti Julio Moreno, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Kuzey Amerika’daki Bitcoin madencileri için maliyet temelinin, çıkarılan BTC başına 22 bin dolar civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Bu tahmin, madencilik ve S&A harcamalarının doğrudan maliyetini içerir. Amortisman ve amortisman ücretlerini içermiyor. Amortisman ve amortisman ücretleri dahil edilirse, Bitcoin madenciliği için maliyet temeli yaklaşık 30 bin dolar, temelde mevcut Bitcoin fiyatıyla aynı seviyede.

Kapitülasyon korkuları devam ediyor

Madenciler arasında bir “kapitülasyon” olayının spot fiyatının bozulmasına ilişkin korkular bir konuşma noktası olmaya devam ediyor. Ancak şimdiye kadar, yalnızca 24.000 doların altındaki Mayıs düşüşü, madencilik topluluğundan gözle görülür bir tepki gördü. CryptoQuant analisti, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Verilerimiz, Mart 2022’de madencilerden borsalara Bitcoin akışının arttığını ve ardından Mayıs ayının ilk haftasında akışlarda keskin bir artış olduğunu gösteriyor. Bu, bazı madencilik şirketleri tarafından 2022’nin ilk çeyreğinde bildirilen Bitcoin satışıyla uyumlu. Ayrı veriler, Ocak ayında madencilerin üretim maliyetinin yaklaşık 34.000 dolar olduğunu gösterdi.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.