Bu Hafta 5 Gelişmeye Dikkat: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek!

Bu Hafta 5 Gelişmeye Dikkat: Bitcoin Fiyatını Etkileyecek!

Bitcoin (BTC), haftaya 40.000 dolardan önemli desteğe doğru yavaş bir düşüşle başlıyor. Spot fiyat çok etkileyici görünmeyebilirken, gelişmelerin ardında Bitcoin her zamankinden daha güçlü bir ağ sunuyor. Ancak teknik durumdan bağımsız olarak bu hafta BTC fiyatını neler etkileyebilir? Kriptoks.com olarak detayları aktarıyoruz…

Bitcoin yeni 50 günlük hareketli ortalama desteğini test ediyor

10 günlük toparlanmanın ardından Bitcoin, geçen haftanın sonunda neredeyse aynı yerde kaldı. BTC/USD, hafta sonu 42.000 doların biraz altında bir kapanış yaptı.  Popüler yorumcu Matthew Hyland Pazartesi günü “Bitcoin hala destek ve direnç arasında oturuyor” diyerek mevcut fiyat hareketleri karşısında fiyatın “rahatlatıcı” olduğunu ekledi.

Destek ve direnç seviyeleri yakınken, trader ve analist Rekt Capital, makro ölçekte destek seviyelerini geri alma söz konusu olduğunda BTC’nin göreceli zayıflığını yineledi. Daha önce, analist, Bitcoin’in Kasım ayından itibaren tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması için destek olarak yeniden teyit edilmesi gereken iki hareketli ortalama belirlemişti.

Dolar endeksi, Bitcoin’in fiyat hareketini desteklemeyebilir

Uzmanlara göre, Bitcoin’in 40.000 dolara dönüşü, ABD doları tarafından desteklenmeyebilir. 4 Şubat’tan bu yana, ABD doları döviz endeksi (DXY), bir önceki haftayı karakterize eden dik bir düşüş trendini sonlandırmaya çalışarak toparlanmaya başladı. Bu, geleneksel olarak riskli varlıklar için sorunlara yol açıyor. Pazartesi itibariyle DXY, 96 işaretinin üzerinde işlem görüyordu. Fed’in Mart ayındaki faiz artırımı ve Ukrayna ve Rusya’yı içeren jeopolitik durum bu hafta gerginliğe neden olan bir faktör olmaya devam ediyor. Analist Lyn Alden, “Geçen yüzyılda, hem hisse senetlerinin hem de tahvillerin olumsuz bir yıl geçirdiği yalnızca dört yıl oldu. Açıkçası henüz bir şey söylemek için çok erken ama şimdiye kadar hem hisse senetleri hem de tahviller 2022’de negatif getiri elde etti,” ifadelerini kullandı.

Bu içerik @orhan kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.