Bu Haberle Bitcoin, SHIB, DOGE ve Cardano Fena Düştü!

Bu Haberle Bitcoin, SHIB, DOGE ve Cardano Fena Düştü!

Haftaya güçlü bir başlangıç yaptıktan sonra, Bitcoin ve daha geniş kripto para piyasası bir kez daha düşüş baskısı ile karşı karşıya. Toplam kripto para piyasasının değerinden 100 milyar dolar silindi. Bu sırada meme coin’i Shiba Inu’nun fiyatı yüzde 9 düştü. Peki, piyasada neler yaşandı?

Bitcoin ve altcoin’ler, AB’deki kripto kararı ile düştü

Kripto alanındaki bu tepki, AB Parlamentosu’nun non-custodial ve gözetimsiz kripto cüzdanlarının çökertilmesini isteyen yeni kuralları geçirmesiyle ortaya çıkıyor. 31 Mart Perşembe günü, ECON ve LIBE komitelerinden 90’dan fazla milletvekili anonim kripto işlemlerinin yasaklanması lehinde oy kullandı. Kara para aklamayı önleme amacıyla oluşturulan bu yeni kurallara göre, kripto servis sağlayıcıları ve borsalar, bireysel cüzdanları kullanarak 1.000 euro’dan fazla işlem yapan bireylerin kişisel bilgilerini zorunlu olarak toplamak zorunda kalacak.

Yasa koyucular, bu kuralların olası şüpheli işlemleri tespit etmeye ve engellemeye çalıştığını söyledi. Bu tarz cüzdanlar, kullanıcının kendi özel anahtarlarını koruduğu cüzdanlardır. EPP ekonomi sözcüsü Markus Ferber “Kriptoda AML risklerini ciddiye almamız gerekiyor, ancak bireysel cüzdanları yasaklamamalıyız. Bu, nakit paranın yasaklanmasıyla eşdeğer olacaktır,” ifadelerini kullandı. Ayrıca, kripto endüstrisi savunucuları da teklife tepki gösterdi. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bu önlemleri “inovasyon karşıtı, gizlilik karşıtı ve kanun yaptırımı karşıtı” olarak nitelendirdi.

SHIB, en çok düşen kriptolardan oldu

İkinci en büyük meme coin olan SHIB, aşağıdaki 24 saatlik grafikte de görülebileceği üzere, daha geniş kripto para birimi piyasasında düşük performans gösteriyor. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere Shiba Inu ekibi kısa süre önce çok beklenen metaverse projesiyle ilgili ayrıntıları açıkladı, ancak fiyat düzeltmesi önlenemedi. Dogecoin kurucu ortağı Billy Markus, projeye dair eleştirilerini paylaştı.

Dogecoin (DOGE) de son 24 saat içinde yüzde 7’den fazla değer kaybetti ve son 24 saatteki kazanımlarının neredeyse tamamını sildi. Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), yüzde 5’ten fazla değer kaybetti, 45.000 doların altına düştü ve kripto para piyasasının geri kalanını aşağı çekti. Cardano (ADA) yüzde 6.2 düşüş yaşadı.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.