Bu Haber Piyasayı Salladı: Ekonomist, Bitcoin’lerini Sattı!

Bu Haber Piyasayı Salladı: Ekonomist, Bitcoin’lerini Sattı!

Bitcoin (BTC) gece boyunca 38.258 dolara kadar geriledi. BTC, yazım sırasında yüzde 7.5’lik bir düşüş ile 38.810 dolardan el değiştiriyor. Bu sırada ünlü bir ekonomist, BTC’lerini sattığını açıkladı. Kriptoks.com olarak detayları aktarıyoruz…

Bitcoin fiyatı sert düşüş yaşadı

Bugünkü fiyat çöküşü, şimdiye kadar genel kripto pazarından yaklaşık 50 milyar doları sildi. Toplam kripto piyasa değeri, 3 milyar dolarla zirveye ulaştığı 2021 Kasım ayının başından bu yana yavaş bir düşüş yaşıyor. Birçok insanın düşüş için suçlayabileceği tek bir haber yok, bu nedenle yatırımcılar fiyat hareketine neyin sebep olduğunu merak ediyor. Bazıları, Nasdaq’taki teknoloji hisselerinin “düzeltme bölgesine” girmesiyle makro göstergelere işaret etti. Ayrıca ABD’de, 2022’de birkaç faiz artırımının gelmesi bekleniyor.

Ancak Bitcoin gizemli şekillerde hareket ediyor. Bitcoin boğası ve ünlü ekonomist Raoul Pal’ın tüm Bitcoin’lerini sattığı ve elinde sadece bir tane kaldığı haberi de oldukça gizemli bir olay gibi karşılandı. Eski Goldman Sachs hedge fon yöneticisi ve kripto para birimi boğası Raoul Pal, bir tweet’te artık sadece tek bir Bitcoin’e sahip olduğunu iddia etti. İddia, kendi kendini “Bitcoin Stratejisti” ilan eden Greg Foss ile bir Twitter tartışması sırasında yapıldığından, bunun bir abartı mı olup olmadığı tam olarak belli değil.  Pal’in bu açıklamasının Bitcoin’e inananlar arasında endişeye neden olduğu düşünülüyor.

Analist Rekt Capital, mevcut modelin “Eylül 2021 sonundaki fiyatla benzerlik paylaştığını” belirtti. O zaman, Bitcoin Eylül’den Ekim’e kadar 52.000 dolardan yaklaşık 41.300 dolara birkaç kez düştü. Kasım ayı başlarında 69.000 dolara yükselmeye devam etti. 85.000’den fazla takipçisi olan InvesetAnswers hesabı, ayıların “132 milyon dolarlık opsiyon kazancı elde etmek için Bitcoin’in 41.000 doların altına düşmesine ihtiyacı olduğunu” öne sürdü. Forbes yazarı Billy Bambrough, yatırımcıların Fed’in bilançosunu küçülteceği ve faiz oranlarını yükselteceği yönündeki son duyurularıyla sarsıldığını öne sürdü.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.