Bu 5 Şeye Dikkat: BTC, SHIB, DOGE ve Altcoinleri Etkileyecek!

Bu 5 Şeye Dikkat: BTC, SHIB, DOGE ve Altcoinleri Etkileyecek!

Son zamanlarda kripto para piyasaları ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi hisse senedi endeksleri arasında inanılmaz bir korelasyon görülüyor. Ünlü kripto para uzmanı Lark Davis son yayınladığı videoda, Bitcoin (BTC), Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) gibi birçok altcoin’i etkileyebilecek 5 tehlikeyi takipçileri ile paylaştı. Kriptoks.com olarak, uzman görüşlerini aktarıyoruz.

İşte BTC, SHIB ve altcoin’leri etkileyecek 5 faktör

Davis’in dikkat çektiği ilk büyük tehlike resesyon (durgunluk). Durgunluk ekonomilerin normal bir parçasıdır. Hisse senedi piyasalarında durgunluk yaşadığında, BTC, SHIB ve DOGE gibi birçok kripto para biriminin, genellikle durgunluk geçekleşmeden altı aydan bir yıl öncesine kadar, en kötü performanslarını sergilerler. Durgunluk sırasında kripto para birimleri şok edici derecede kötü performans gösterebilirler. Ancak durgunluktan sonra ise, piyasaların oldukça hızlı toparlandığını görebiliriz. Kripto uzmanına göre dikkat edilmesi gereken ikinci tehlike ise faizler. Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltmeye başladı. Piyasalar düşmeye devam edebilir ve eski fiyatlara dönmek uzun zaman alacaktır. Lark Davis, faiz artırımı açıklandığında kilit nokta, bir yıl sonra olumlu getiriler elde etme eğiliminde olmamızdır dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

Yani ilk 3 ila 6 ay çalkantılı olabilir, 6 ila 12 ay sonra olumlu bir getiri elde edebiliyoruz. Yüksek korelasyon kripto para piyasaları için iyidir.

Analiste göre bir diğer dikkat edilmesi gereken şey enflasyon. Mevcut enflasyon oranı yüzde 8,5’la zirvede. Hisse senedi piyasalarının 12 aylık bir dönemde enflasyon oranını aşması için yalnızca yüzde 48’lik bir şansı olduğunu söyleyen Lark Davis, FED çok yakın bir gelecekte gerçekten enflasyonu düşürmeye başlamazsa, BTC ve SHIB gibi kripto para birimlerinin enflasyona karşı düşük performans gösterebileceğini düşünüyor.

Enflasyon, çıkar çatışması ve FED satışı da kripto piyasasını etkileyecek

Analiste göre dikkat etmemiz gereken dördüncü şey ise, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş. Ukrayna, birçok önemli gıda ürününün en büyük üreticisidir. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki insanlar bu gıda maddelerine güveniyor ve eğer Ukrayna’nın arzı piyasaya girmezse, siyasi sistemlerde büyük bozulma, büyük açlık krizleri yaşanabilir. Bu nedenle, Ukrayna sınırlarının ötesinde çok geniş kapsamlı etkileri var ve ayrıca, özellikle mal taşımacılığı için yakıt fiyatları artmaya devam edecek.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.