Bu 5 İndikatör, Bitcoin Düşüşünün Biteceği Zamanı Belirliyor!

Bu 5 İndikatör, Bitcoin Düşüşünün Biteceği Zamanı Belirliyor!

Bitcoin, memecoin ve altcoin’lerin hızlı kâr günleri, korkunç ayı piyasasının ortaya çıkmasıyla sona erdi. Ayı piyasası, en iyi kripto para biriminden tam onay aldı. BTC, önceki döngüsünün tüm zamanların en yüksek fiyatının altına düştü. Böylece, daha geniş pazarda bir satış dalgasını tetikledi. Ayı piyasası hem yeni gelenlerin hem de deneyimli yatırımcıların tüylerini diken diken etti. Küresel kripto piyasasının değeri hâlâ 1 trilyon doların altında yer alıyor. Bununla birlikte, daha büyük pazar, Bitcoin ve altcoin’lerin bu destansı düşüşten nasıl döneceğini merak ediyor.

Bitcoin ayı piyasası ne zaman sona erecek?

Ayı piyasasının ne zaman sona ereceğini tam olarak tahmin etmek neredeyse imkânsızdır. Ancak, önceki döngülere ve fiyat diplerine bakmak, düşüş evrelerinin sonuna doğru arz-talep dinamiklerinin nasıl ortaya çıktığını anlamaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle, metriklere ve göstergelere bakmak, düşüş eğiliminin ne zaman sona ereceği hakkında fikir verecektir. Şimdi gelin, analistlerin piyasanın geleceğini tahmin etmesini sağlayan 5 indikatöre bir göz atalım.

Korku ve açgözlülük endeksi

Bir ayı piyasasının gerçekten de sona erdiğini görmenin en basit yollarından biri, daha geniş piyasa duyarlılığına bakmaktır. Kripto korku ve açgözlülük endeksi, daha büyük piyasa havası hakkında bir fikir veriyor. kripto piyasası davranışları da diğer piyasalar gibi oldukça duygusaldır. Yatırımcılar, piyasa yükseldiğinde açgözlü olma eğilimindedir. Bu da FOMO’ya (Kaybetme Korkusu) neden olur. Öte yandan, insanlar kripto paralarda kırmızı sayılar veya kayıplar gördüklerinde, mantıksız tepkiler verirler. Buna, varlıkları düşük fiyattan satmak örnek gösterilebilir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi iki varsayım üzerinde çalışır: aşırı korku, yatırımcıların çok endişeli olduğunun bir işareti olacaktır. Yani yatırımcılar çok açgözlü hale geldiğinde, piyasanın bir düzeltme yapması gerekir. Endeks 0 ile 100 arasında bir metredir. Sıfır, ‘Aşırı Korku’, 100 ise ‘Aşırı Açgözlülük’ anlamına gelir. Aşağıda görüldüğü gibi, korku ve açgözlülük endeksi şu anda Aşırı Korku sinyali veriyor. Kriptoks.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin piyasasının mevcut hissi büyük ölçüde düşüşteydi.

Bitcoin SOPR’si

Harcanan Çıktı Kâr Oranı veya SOPR, makro piyasa duyarlılığı, kârlılık ve belirli bir zamanda alınan kayıplar hakkında fikir veren bir indikatördür. Zincir üzerinde taşınan tüm kripto paralar için gerçekleşen kâr derecesini yansıtır. SOPR ölçümünde, dikkate alınan zaman ölçeğinde hareket eden paralar dikkate alınır. Ayrıca, UTXO’nun oluşturulduğu andaki itibari değer ile UTXO’nun harcandığı andaki itibari değer arasındaki orandan yararlanılır. Özellikle, 1’den büyük SOPR değerleri, o gün taşınan kriptoların ortalama olarak kârla satıldığı anlamına gelir. Buna karşılık, 1’den küçük değerler, bu varlıkların zararda işlem gördüğünü gösterir.

Bu içerik @heisenberg kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.