Bu 4 Gelişme Bitcoin, SHIB, ADA ve DOGE’u Fena Düşürdü!

Bu 4 Gelişme Bitcoin, SHIB, ADA ve DOGE’u Fena Düşürdü!

18 Nisan’da Bitcoin (BTC) bu ay ilk kez 40.000 doların altına düştü ve 38.500 dolar seviyeleri görüldü. Her zaman olduğu gibi, SHIB, DOGE gibi altcoin’lerin fiyatları da geri çekilme yaşadı. Peki, düşüşün arkasında hangi nedenler vardı?

Kripto para piyasası kırmızıya bulandı: İşte düşüşün arkasında yaşananlar

Kripto para piyasası, bir süredir makro olaylardan ciddi şekilde etkileniyor. Bunlar arasında öncelikli olarak Rus-Ukrayna savaşı yer alıyor. Kriptoks.com olarak da bildirdiğimiz üzere Rusya’nın Kiev’e saldırabileceğine yönelik beklenti, kripto para birimlerinin düşmesinde etkili oldu. Ukrayna’da insanların yeterince yardım alamaması, mevsim şartlarının değişmeye başlaması gibi gelişmeler savaştaki dinamikleri etkilerken, uzmanlar, bu iki ülke arasındaki görüşmelerin devam etmemesinin de olumsuzluk işareti olduğunu düşünüyor.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (FED) da kripto para piyasasını etkiliyor. Geçtiğimiz günlerde enflasyonun son 41 yılın en yüksek seviyelerine çıktığı bildirilmişti. Bunun ardından banka, bilançosunu daraltmaya başlayacağını söyledi ve faiz artırımına gitti. Kripto paralar, altınla ters korelasyon sergilediğinden, altındaki yükselişin de kripto paralara olan talebi azalttığı savunuluyor.

BTC, SHIB, DOGE, ADA: Son durum nedir?

Ayrıca bugün, ABD’de vergi beyannamesi için son gün. Pantera CEO’su, bu durumun piyasayı bugüne kadar baskılamış olabileceğini öne sürdü. Bu nedenle, fiyatlardaki baskılamanın arkasında bu gelişmenin de olabileceği düşünülüyor. Piyasayı en çok etkileyen olaylardan biri de, piyasa değeri ile lider olan kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 40.000 doalrlık seviyeyi kaybetmesi olarak görülüyor.

Yazım sırasında Ethereum (ETH) yüzde 4.7 oranında değer kaybı yaşayarak 2.900 doların altına indi. BNB yüzde 3.9’luk bir düşüş ile 398 dolardan işlem görürken XRP yüzde 5.3 değer kaybetti. Solana (SOL) yüzde 5.3, Cardano (ADA) yüzde 6.8, Terra (LUNA) yüzde 6.1, Avalanche (AVAX) yüzde 6 düşüş kaydetti. Meme coin’lerden olan Dogecoin yüzde 6.4, Shiba Inu yüzde 6.7 oranında düşüş yaşadı. Piyasa değeri ile yükseklerde yer alan kripto paraların neredeyse hepsi, kırmızı tahtada işlem görüyor.

Bu içerik @finansman kullanıcısı tarafından Kriptoks.com'un herhangi bir müdehalesi olmadan oluşturulmuştur ve oluşturulan içerikten kullanıcının kendisi sorumludur.